GitHub’ın Satışı Resmileşti

Microsoft’un GitHub için hisselerinden 7,5 milyar dolar sağladığı duyuruldu. Doğrulanma, spekülasyon haberlerinin başlamasından birkaç gün sonra ortaya çıktı.

GitHub’un dünyanın en büyük kod koleksiyonuna ev sahipliği yaptığı için bu alım çok büyük bir haber. Birçok geliştirici GitHub’ı bir depo olarak kullanıyor.

Mart 2018 itibariyle GitHub, topluluğunda 28 milyon geliştirici ve 85 milyon kod havuzu olduğunu biliniyor.

Bir blog paylaşımında, Microsoft’un CEO’su Satya Nadella, GitHub’u edinmenin ardındaki gerekçeyi şöyle açıklıyor: “GitHub, en büyük şirketlerden en küçük girişimlere kadar, geliştiricilerin yazılım oluşturmak için birlikte öğrenme, paylaşma ve birlikte çalışma adresi.

Ayrıca Nadella, “Microsoft bir bütünüyle açık kaynaktır” dedi. Bu açıklama, Microsoft gibi bir firmanın GitHub’a sahip olması fikrini beğenmeyen açık kaynak geliştiricilerini tam olarak kazanamayabilir ancak Nadella’nın dediği gibi:

Açık kaynağa olan bağlılığımız söz konusu olduğunda, bizi yakın geçmişteki, bugünkü ve gelecekteki eylemlerimizle yargılayın

Satın alma tamamlandığında, bir açık kaynak emektarı ve Xamarin’in kurucusu olan Nat Friedman, GitHub CEO’su olacak.

Bu arada, GitHub CEO’su ve kurucu ortağı Chris Wanstrath Microsoft’ta teknik danışman olacak.

Bakalım GitHub’ın geleceği ne durumda olacak. Birçok Bitcoin geliştiricisinin sistemden çıkma çağrısına karşın Microsoft doğru adımları atar ise durumu lehine çevirebilir.

 

 

 

Kaynak: