GitHub,Microsoft Yolcusu

Bitcoin’in ana geliştiricileri, Microsoft’un GitHub’u en az 2 milyar dolarlık bir anlaşma karşılığında alması haberlerine öfkeyle tepki verenler arasındadır.

Bitcoin Geliştiricileri GitHub’dan Ayrılmak İstiyor

Anonim kaynaklara göre alım işlemi resmi olarak bugün açıklanacak. Haber sonrası birçok kaynaktan Bitcoin’in aktivitelerini kod havuzundan kaldırması için çağrıda bulunuldu.

Github daha önce, 2017’de bir IPO planlamasına rağmen bağımsız olmaya devam edeceğini belirtmişti. Şirketi CEO’su ve kurucu ortağı Chris Wanstrath, yöneticilerle birlikte Ağustos ayında istifa etmesinden beri uygun yerleştirme yapamamasından dolayı zorluk çekiyordu.

Bitcoin geliştirme, geleneksel olarak web sitesini küresel bir katılım ortamı olarak kullandı. Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, kurumsal devralma haberleri, Bitcoin faaliyetinin başka bir yerde alınmasını talep eden topluluğu etkilemeyi başaramadı.

Bitcoin çekirdek geliştiricisi Wladimir J. van der Laan, Twitter’dan gelen, geliştiricilerin GitHub’u kalıcı olarak terk etmeleri gerekmeli mi sorularına, evet diyerek yanıt verdi

“Bir acele yok, ama bunun uzun bir acı verici yolun (GitHub) başlangıcı olduğunu tahmin ediyorum, muhtemelen codeplex’in yaptığı gibi bitecek” diye açıklıyor.

Açık olmak gerekirse: birçok bitcoinin çekirdek katılımcısı, uzun vadede bağımsız olarak barındırılan altyapıya geçmeyi tercih etmiştir. Bu durum, isteği hızlandırabilir veya hızlandırmayabilir.

Rakip Firma GitLab’dan Hızlı Hamleler

Birçokları, Microsoft’un projenin potansiyelini engelleyebileceğini anlatmayı sürdürdü.

Gelecekte, Bitcoin geliştirmeleri GitHub’ın rakibi bağımsız bir hizmet olan GitLab’e geçebilir.

Pazar günü, Microsoft söylentilerinin dolaşmaya başlamasından iki gün sonra GitLab, her zamankinden 10 kat daha fazla sayıda göç eden projelerinin olduğunu belirterek talebe ayak uydurmaya çalıştıklarını açıkladı.

Yetkililer, “Ayakta kalmak için filomuzu büyütmeye çalışıyoruz” diyerek, GitHub’tan gelen göçü doğrulamış oldular.

 

 

Kaynak: