Lightning Cüzdan (Lightning Wallet), Android İçin Google Play’de

Tam Lightning Network desteğine sahip ilk Bitcoin cüzdanı, 31 Mayıs tarihinde Google Play yayınlandı. Bu, teknoloji için bir kilometre taşı.

Ligthning Network, Android’de

Basitçe Lightning Cüzdan olarak adlandırılan sürüm, hem zincir içi Bitcoin hem de zincir dışı Lightning Network işlemlerini sağlayan, tamamen işlevsel bir Lightning düğümü içeriyor.

Kullanıcılar, giderek nüfuzca daha da büyüyen ağın avantajlarından yararlanacaklar. Bir satoshiden de az (0.0000755141 Dolar) bir ücret karşılığında özel kanallar üzerinden Bitcoin’in anlık olarak gönderilmesi ve alınması gibi avantajları kullanabilecektir. Uygulamaya şu ana kadar on altı olumlu 5 yıldızlı kullanıcı yorumu aldı.

Peki Ya Güvenlik

Cüzdanın potansiyel kullanıcılarına yaptığı açıklamaya göre, “Lightning Cüzdan’ın tamamen bağımsız bir uygulama olduğunu anlamak çok önemli, bazı merkezi hizmetlerin sunduğu zayıf bir istemci değildir.

Bu en önemli olarak, paranızın telefonunuzda depolandığı anlamına geliyor ve size nihai bir sansür direnci uygulayacak başka hiçbir yerde olmadığı anlamına gelir: kimse hesabınızı donduramaz veya işlemlerinizi iptal edemez, ancak aynı zamanda bu sizin fonlarınızı güvence altına almak için tek sorumlu olduğunuz anlamına gelir.

Teknik tutarsızlıklar nedeniyle fonların kaybolması potansiyelini korurken, Lightning Cüzdan geliştiricileri bu tür riskleri anımsatıcı bir parola tertibatı kullanarak azalttığını iddia ediyor.

Google Play’deki açıklamaya göre “Bu cüzdan, zincir dışı veri kaybı koruması sunan piyasadaki ilk Lightning cüzdanıdır: telefon kaybı gibi acil durumlarda, hem zincir içi Bitcoin hesabınızı hem de zincir dışı Lightning hesabınızı kurtarmak için yalnızca bir anımsatıcı ifadeye ihtiyacınız olacaktır.”

Nisan ayında Lightning, şu anda açık olan 6000’den fazla kanalla, sembolik kabullenme sayısı olan 2000 düğümü geçti ve toplam 160.000 dolar’lık bir ağ kapasitesine sahip oldu.

 

 

Kaynak: