ITB2 Veri Merkezi, Madencilikte Harcanan Enerjiyi ve Soğutma Sistemlerini Araştırmak İçin Bir Laboratuvar Kurdu

Hollanda’nın ITB2 Veri Merkezi, 31 Mayıs Perşembe günü Emerce tarafından hazırlanan bir rapora göre, Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) kripto madenciliği laboratuvarı kurdu.

Laboratuarın temel amacı, enerji tüketimi ve altyapı soğutması bakımından blok zincir teknolojilerinin etkisini test etmektir.

Cryptocurrency laboratuarı, Emerce raporuna göre, 2013 yılında açılan ve 1.08 enerji kullanım verimliliğine (EKV) sahip olan 1500 m²’lik bir ITB2 Data Center olan Apeldoorn mevkiinde yer alacaktır – EKV, bir bilgisayar veri merkezinin, enerji kullanmasına göre verimliliğini gösteren bir orandır.

Avrupa Komisyonu AB Bilim Merkezi’nin verilerine göre, Avrupa veri merkezleri için ortalama EKV aralığı 1,6-1,8 arasında olup, ITB2’yi verimlilik açısından ortalamanın oldukça üstüne yer almaktadır

ITB2 Data Center’ın direktörü ve sahibi Niels Hensen, kriptoyu, blok zincirin en çok bilinen ve yaygın kullanımı olması sebebi ile test etmeyi seçtiklerini belirtti. Aynı zamanda kripto araştırmaları sırasında elde edilecek kazanç da laboratuvarın işlemesi için gerekli maliyete de destek vermiş olacak.

 

Veri merkezi teknolojisi alanında yenilikçi kalmak için, her zaman yeni teknolojik gelişmelere bakmaya devam etmelisiniz. Mevcut ve gelecekteki müşterilerimiz için, blok zincir teknolojisinin kullanımının veri merkezi altyapısı için ne anlama geldiğini bilmek isteriz.

ITB2 Data Center, enerji tüketimini azaltmak için dolaylı adyabatik soğutma kullanıyor ve Sandd, Reesnik Support ve finansal hizmet sağlayıcıları gibi müşterilere yüksek yoğunluklu bir iş birliği sunuyor. Hensen, IBM, Microsoft, Intel ve Google’ın blok zincir teknolojisine ilişkin mevcut çalışmalarından bahsederek, hem yeni hem de mevcut müşterilerine ve özellikle finansal hizmet sağlayıcılarına yakın gelecekte blok zinciriyle uğraşmak zorunda kalacaklarını söylüyor.

Kripto madenciliğinin çevre üzerindeki etkisi, bazıları tarafından kaçınılmaz olarak görülmekte ve diğerleri tarafından tartışılmaktadır.

Ekonomist Alex de Vries’in yazdığı bir makalede, Bitcoin madenciliğinin, 2018 yılı sonuna kadar, dünya enerjisinin yüzde 0,5’ini kullanmaya başladığı söyledi. Lightning Network gibi ikinci katman çözümlerinin sorunu hafifletmeye yardımcı olabileceğini belirtti. İzlanda’da bu yıl madencilikten kaynaklanan enerji tüketimi, hanelerde kullanılan enerji miktarından daha fazla olacak.

 

 

Kaynak: