Çin Başkanı, Blok Zincirin Çin’in Geleceğinde Yer Aldığını Belirtti

Çin Başkanı Xi Jinping, 28 Mayıs’ta yaptığı bir konuşmada blok zincir teknolojisini açıkça övdü. Blok zincir teknolojinin ülkenin gelecekteki planlarında önemli bir yer tutuyor olması bu açıklamayı destekler nitelikteydi.

 

Çin Bilim Akademisi’nin Pekin’de düzenlenen on dokuzuncu senelik konferansında konuşan Xi, blok zincirinin, atılımlar sağlayan yeni nesil teknolojilerin bir örneği olduğunu belirtti.

21. yüzyılın başından beri küresel bilimsel ve teknolojik inovasyon, daha önce görülmemiş yoğun bir faaliyete girmiştir. Yeni bilimsel ve teknolojik devrimler ve endüstriyel değişimler, küresel inovasyon haritasının yeniden inşa ediyor ve küresel ekonomik yapıyı yeniden şekillendiriyor.

Yapay zeka, kuantum bilgi, mobil iletişim, nesnelerin interneti ve blok zinciriyle temsil edilen yeni nesil bilgi teknolojisi, uygulama alanlarındaki atılımları hızlandırıyor.

Blok zincir üzerine getirdikleri kısıtlamalar hakkında ise bir hükümet yetkilisi yerel basına şöyle konuştu:

Çin’de onaylı blok zincir programları oluşturduk ve yaklaşık 200 özel kuruluş, katılma isteğini dile getirdiler. Bu, blok zincirini ve endüstrisini daha şeffaf ve açık hale getirmeye yardımcı olacak.

Bir yandan da, Pekin, yabancı blok zincir projeleri konusunda genelden daha şüpheci görünüyor. Bu hafta, benzer nitelikteki şirketlerin ortalama ömürlerinin sadece 15 ay olduğunu iddia etti.

 

Kaynak: