İran Ve Rusya Üzerlerindeki Ekonomik Yaptırımları Kripto Paralar İle Delme Niyetinde

İran ve Rusya’daki politikacılar, yaptırımları baypas etmek için dijital para kullanma olasılığını tartışıyorlar.

KRİPTO PARALAR YAPTIRIMLARIİÇİN BİR ARAÇ

Merkezsizliki, kripto paraların en büyük avantajlarından biti. Geleneksel uygulamalara karşı kripto paralar merkez bir yapı ya da otorite tarafından durdurulamaz

Bazı ülkeler, ABD ve birçok Avrupa ülkesinin kendilerine uyguladığı yaptırımlara sahiptir. Bazı uzmanlar, bazı ülkelerin merkezsizleştirilmiş kripto paralar kullanarak uluslararası yaptırımları atlatabileceğine inanmaktadır. Rusya ve İran şu anda yaptırımları atlamak için kripto para kullanabilecek, ağır yaptırımlar uygulanan iki ülke.

İRAN VE RUSYA KRİPTO PARALARDAN NASIL YARARLANABİLİR?

PressTV’nin yakın tarihli bir haberinde, İranlı milletvekili Mohammad-Reza Pourebrahimi Moskova’da bir toplantıda uluslararası ödemeler için kripto para kullanma olasılığını gündeme getirdiğini öğrenmiştik Toplantıya, Rusya Federasyon Konseyi Ekonomik Politika Komitesi Başkanı Dmitry Mezentsev de katıldı.

Haberlere göre, MV. Pourebrahimi, İran ve Rusya’nın ABD doları işlemlerinden kaçınmak ve hatta SWIFT denilen  bankalar arası ödeme sistemini değiştirmek için dijital para birimleri kullanabileceğini belirtti. Buna ek olarak, İran parlamentosu, İran Merkez Bankası’ndan (CBI) dijital para birimleri için olası kullanım senaryoları oluşturmasını istemiştir. Pourebrahimi şunları aktardı:

Onlar [Rusya] bizim fikrimizi paylaşıyorlar. Bu işi ileriye taşımayı başarabilirsek, mal alışverişinde dijital para kullanan ilk ülkeler olacağımızı söyledik.

Mezentsev, Pourebrahimi’nin kripto para kullanımıyla ilgili açıklamasına dair şunları söyledi:

Ülkeler arası banka ilişkileri çok büyük önem taşımalıdır.

Yaptırım uygulanan birçok ülke, SWIFT gibi geleneksel uluslararası bankacılık sistemleri için kripto paraları potansiyel bir yedek olarak görebilir. Uluslararası bankacılık transferleri, yaptırım altındaki ülkelerin karşı karşıya kaldığı tek sorun değildir. Paypal veya Venmo gibi merkezi ödeme hizmetlerinin de bu ülkelerde çalıştırılmasına izin verilmez. Bu ödeme servisleri de merkezi olmayan kripto paralar ile değiştirilebilir.

İran, ABD başkanı Trump’ın, Obama yönetiminin İran yönetimi ile ortaklaşa yaptığı nükleer silah programı anlaşmasından ABD’yi çekmesinden sonra tekrar ciddi yaptırımlarla karşı karşıya kaldı. Rusya, 2016 başkanlık seçimlerinde rol aldığı iddia edildiği için ABD tarafından uygulanan yaptırımların artırıldığını görüldü.

İran ve Rusya’nın bu öneri üzerine atacağı her adım kripto paraların geleceği için bir ışık olabileceğini ve Amerikan Doları temelli küresel ekonomiye de yolun sonunu gösterecek çıkış tabelası olabileceğini düşünüyorum.

Sizin bu konu hakkındaki düşünceleriniz nelerdir?

 

 

Kaynak: