AliBaba’nın Kurucusu Jack Ma’ya Göre Blok Zincir Teknolojisi Balon Değil ama Bitcoin Balon

 

Çinli e-ticaret devi AliBaba’nın kurucusu Jack Ma, 16 Mayıs tarihinde Çin’in Tiençin kentinde düzenlenen 2. Dünya Zeka Konferansı’nda yaptığı konuşmasında, blok zincir teknolojisinin bir balon olmadığını ama Bitcoin’in bir balon olduğunu söyledi.

Ma, yıllardır blok zincir hakkında araştırma yaptığını ve büyük veri çağında blok zincirin, hükümetlerin, şirketlerin ve bireylerin her düzeyde veri gizliliği ve güvenliği konularına çözüm getireceğine güçlü bir şekilde inandığını söyledi. Ma, yıllık 39,9 milyar dolar kazancı olan ve trilyonlarca işlem yapılan e-ticaret holdinginin güvenliğinin en yüksek önceliğe sahip konusu olduğunu vurguladı.

 

Ma, üzülerek, gelişmekte olan blok zincir endüstrisinin aldığı dikkatin büyük bir kısmının, blok zinciri büyük bir altın madeni olarak gören spekülatörlerden geldiğini ekledi. Ma, CNBC Shanghai’ye verdiği röportajda, aralık 2017’deki zirvesinde bile Bitcoin’e karşı tedbirli olduğunu söyledi.

“Bitcoin hakkında hiç bir şey bilmiyorum. Bilhassa şaşkınım. Gerçekten işe yarayacak olsa bile, küresel ticaret ve finansal sistemin kuralları tamamen değişecek. Ben hazır olduğumuzu düşünmüyorum. Yani hala Alipay’e, ABD dolarına ve Avro’ya dikkat ediyorum. Blok zinciri inceleyen bir ekibimiz var, ama Bitcoin peşine düşmek istediğim bir şey değil. Bitcoin’le ilgilenmiyoruz. “

Geçen yıl, Jack Ma, Bloomberg’e göre, net değeri 41,8 milyar dolara yükselen Asya’nın en zengin adamı oldu. Alibaba’ya bağlı olan Ant Financial şirketi tarafından yönetilen popüler mobil ödeme uygulaması Alipay’in, 450 milyon kullanıcıya sahip olduğu bildirildi.

Henüz 2016 yazının başlarında, Ant Financial, takip eden sene boyunca şirkete blok zincir uzmanlarını işe almaya devam ederek Çin yardım endüstrisi ile olan çalışmalarında hesap verilebilirliği geliştirmek için bir blok zincir teknolojisi tanıttı.

 

 

Kaynak: