Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev, Düzenlemeler İçin Global İşbirliği Çağrısında Bulundu

Azarnews’in 17 Mayıs tarihli haberine göre, Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev, kripto paralara düzenleme getirilmesi için global işbirliği çağrısında bulundu.

Küresel Sorunlar Zirvesi 2018 genel kurul toplantısında konuşan Nazarbayev, “çoğu ülke, kripto paraları, mevcut finansal sistem düzenine adapte etme olasılığını faal olarak araştırıyor” dedi. Daha sonra, kripto para düzenlemelerinin küresel olarak ne kadar da dağınık olduğundan bahsetti.

“Aynı zamanda, bu konuda, devletlerin birbirinden tamamen ayrık eylemlerini görüyoruz. Ve bu ayrık eylemler verimsizliğe yol açacaktır. Ortak kurallar geliştirmeye başlanması gerekiyor. ”

Kazakistan, kripto para sektörüne olan ilgisini zaten kanıtlamıştır. Mart ayında, arama motoru Yandex tarafından yayınlanan bir çalışma, Kazakların, öncesine kıyasla bu yıl kripto ile ilgili terimleri daha sık aradıklarını gösteriyor.

Geçtiğimiz sonbaharda, Kazakistan hükümetinin desteklediği Astana Uluslararası Finans Merkezi (AIFC), Kazak dijital varlık pazarı geliştirme hedefi ile Malta firması Exante ile bir işbirliği anlaşması imzaladıklarını açıklandı. Yine sonbaharda, Kazakistan’daki Blok Zincir Ve Kripto Para Kurumu, yasal olarak faal duruma geçmek için Kazakistan’a lisans başvurusunda bulundu.

 

 

Kaynak: