HTC’den Blok Zincir Telefonu: HTC Exodus

Tüketici elektroniği şirketi HTC’nin HTC Vive’ının yaratıcısı Phil Chen, New York’ta gerçekleşen Consensus konferansında, Bitcoin, Ethereum gibi birçok blok zincir tarafından da desteklenen, yeni projeleri, blok zincir telefonu HTC Exodus’tan bahsetti.

Chen, gelecek olan telefonun Bitcoin, Ethereum, Lightning Network (LN) ve Dfinity ağı gibi çoklu blok zincir protokollerini destekleyeceğini vurguladı. Firmanın misyonunu temel protokollere adanmış node üslerini genişleterek blok zincir ekosistemine katkıda bulunmak olduğunu açıkladı.

Android tabanlı mobil cihazın, güvenli bir donanım bölgesi yaratmasının yanı sıra evrensel bir kripto para cüzdanına da sahip olacağı bildirildi. Chen ayrıca, HTC Exodus’un yüksek güvenlik ve veri koruma standartları sağlayacağını vurguladı:

Nihai tüketicilerin gerçekten kendi verilerinin sahibi olabileceği, merkezi otoriteye ihtiyaç duyulmadan geçmişlerine, kimlik bilgilerine, varlıklarına, cüzdanlarına, e-postalarına, mesajlarına ulaşabildiği bir dünya görmek istiyorum.

Chen,  Exodus’un tahmini fiyatını ya da piyasaya çıkış tarihini belirtmemiş olsa da, şirketin, çoklu blok zincir destekli telefonun ödemeleri için kripto para kullanmayı düşünebileceğini belirtti.

HTC’nin 2011 yılındaki mobil cihazlardaki % 11 olan küresel pazar payı geçtiğimiz sene itibari ile %1’den aza düştü. HTC’nin üst düzey akıllı telefon üretimi bu yıl 500.000’den 1 milyona ulaştı. Bu sayıya kıyasla Samsung 2017 yılında 20 milyon Galaxy S8 ünitesi sattığı bildirildi.

HTC, blok zincir tabanlı bir cep telefonu geliştiren ilk firma değil. Nisan ayında, blok zincir odaklı işletim sistemi geliştiricisi ve tedarikçisi Sirin Labs, blok zincir akıllı telefonu fikri için bir üretici firma buldu. Foxconn Technology’nin bir yan kuruluşu olan FIH Mobile, telefonun geliştirilmesine yardımcı olmayı kabul etti.

 

Kaynak: