Arama Motoru Bing De Kripto Reklam Yasağı Trendine Uydu

Arama Motoru Bing De Kripto Reklam Yasağı Trendine Uydu

Microsoft destekli arama motoru Bing, 15 Mayıs’taki resmi blog gönderisinde, kripto para ile ilgili reklamları Temmuz 2018’de yasaklayacağını duyurdu.

Açıklamaya göre, şirketin “kripto para reklamcılığı” ve “kripto para ile ilgili ürünlerin reklamını” yasaklama kararının başlıca nedeninin, denetim ve düzenlemenin olmaması ve bu durumun Bing kullanıcılarına olabilecek zarar riski olduğunu belirtti.

Kirpto para ve ilgili ürünlere düzenlemeler getirilmediği için, biz, müşterilerimizin kötü niyetli kişilerin saldırgan davranışlarına alet olma veya onların dolandırılma potansiyellerini yükselen bir risk olarak görüyoruz.

Raporun daha da söylediğine göre, haziran ve temmuz ayları içerisinde bu yasağı küresel olarak tamamen yürürlüğe sokmuş olacaklarını bildirdiler.

Bing’in kripto reklamları yasağı, bu yılın Ocak ayı sonlarında Facebook tarafından başlatılan, arama motoru ve sosyal medya kripto-boykotunun en son hareketi. Google, Mart ayı ortasında benzer bir kripto reklam yasağı duyurdu ve Twitter kısa bir süre sonra kendi yasağının da geldiğini onayladı.

Geçen hafta, birçok ana akım medya kuruluşu, Facebook’un kendi kripto para birimini çıkarmak için araştırmalar başlattığını duyurdu.

Geçtiğimiz aylarda, LinkedIn’in kurucularından biri yaptığı açıklamada, son kripto reklam yasaklarının, büyük olasılıkla geçici ve şeffaf kripto piyasa düzenlemelerinin mevcut olmaması nedeniyle olduğunu söyledi.

 

Kaynak: