Amazon , Blok Zincir Sürecini Basitleştirecek Bir Platform Tanıttı: Kaleido

CNBC’nin 15 Mayıs tarihli haberine göre, teknoloji dev Amazon’un bulut bilişim kolu olan Amazon Web Services (AWS), müşterileri için basitleştirilmiş blok zincir bulut platformları sunmak üzere. ConsenSys ile ortaklaşa geliştirilen blok zincir startup’ının ismi ise Kaleido.

Kaleido, firmaların sıfırdan başlamak zorunda kalmadan blok zincir platformları oluşturmasına ve yönetmesine yardımcı olan ve Ethereum blok zincirini temelli bir bulut platformu. Proje, bugün New York’taki tanıtımını da yapan Joseph Lubin’in blok inkübatörü ConsenSys tarafından desteklenen yeni girişimlerden biri.

Lubin CNBC’ye verdiği demeçte, Amazon’un hareketinin “ağır bir görev ve firmayı blok zincir çözümleri içine tam anlamıyla sokmanın bir yolu” olduğunu söyledi.

Kaleido, AWS pazarında şu anda listelenmiş durumda. Müşteriler, Ethereum protokol paketleri Geth ve Quorum arasında seçim yapabiliyorken yanı sıra RAFT, IBFT ve POA gibi konsensüs algoritmaları aralarında da seçim yapabiliyor.

Kaleido’nun kurucuları arasında yer alan Steve Cerveny, CNBC’ye verdiği demeçte, şirketlerin amaçlarına, kriptografide doktora yapmadan da odaklanabileceğini belirtti.

Kaleido ile gerçekleştirdiği ortaklıktan önce, AWS, Ethereum (ETH) ve Hyperledger Fabric için bir blok zincir yapı iskelesi geliştirdi ve kullanıcılarına kendi blok zincir destekli merkezi olmayan uygulamaları (DApps) oluşturmalarını ve yönetmelerini sağladı.

Geçtiğimiz yıl, Amazon kurucusu Jeff Bezos’a yöneltilen bir talepte, kripto paranın, e-ticaret platformunda bir ödeme şekli olarak kabul edilmesi istendi, ancak şirketin böyle bir seçeneği henüz mevcut değil.

 

 

Kaynak: