İrlanda Ulusal Üniversitesi, Hükumetlerine, Blok Zincir Teknolojisinin Yayılması İçin Çağrıda Bulundu

İrlanda’da blok zincir teknolojisinin herkese ulaşabilmesi ile ilgili Galway İrlanda Ulusal Üniversitesi (NUI) çalışmalara başladı ve hükumete, teknolojiyi daha geniş çapta tanıtmaları için çağrıda bulundular.

Çalışma, blok zincir farkındalığının ve benimsenmesinin artırılması için hükumet ile İrlandalı kuruluşlara tavsiyelerde bulunularak, bunun ekonomik büyüme üzerinde olumlu bir etki yaratması amaçlı başlatıldı.

Araştırmayı yürüten NUI Galway’deki Dr. Trevor Clohessy, ulusal bir inisiyatifin geliştirilmesi yoluyla İrlanda içinde blok zincir teknolojilerinin geliştirilmesi amaçlı hükumete atılımı çağrısında bulundu.

Bu teknolojinin iş alanındaki kullanımı yanında seçim sahtekarlığı tespiti için seçim makineleri ve oy sandıklarında kullanılabilir ve yakın zamandaki Kuzey/Güney Brexit sınır mücadelesine muhtemel çözüm olabilecek blok zincir kontrollü bir sınır kimlik saptama sistemi geliştirilebilir.

“Blok zincirin İrlanda’da benimsenmesi: Teşkilatsal faktörlerin etkisinin incelenmesi” başlıklı çalışma, NUI Galway tarafından İrlanda Blok Zincir Derneği ile ortaklaşa yürütüldü. Çalışma, İrlanda’daki şirketlerin blok zincir teknolojisini kullanma kararlarına etki etmek için yürütülüyor. Araştırma gösteriyor ki, İrlanda’daki işletmelerin sadece % 40’ı bu teknolojiyi kullanıyor, bu da araştırmacılara göre nispeten düşük bir oran.

Çalışmaya göre blok zincir uygulanmaya başlanmasını etkileyen faktörler, üst yönetimin desteği, kurumsal hazır olabilmek,  yasal belirsizlik ve iş kollarının ve yerel yeterliliğin olmaması olarak öne çıkıyor.

İrlanda, verimliliğinin ve üretim katma değerlerinin yüksekliğiyle ve gelişmiş BT altyapısına sahip olması ile Bloomberg 2018 İnovasyon Endeksinde 13. Sırada yer almaktadır.

 

Kaynak: