ICO’lara Yatırım Yaparken Ne Kadar Dikkatliyiz?

Araştırmalar, ICO başlatan projelerin neredeyse yarısının, fon toplama etkinliği öncesinde yapılan herhangi bir geliştirme çalışmasına sahip olmadığını gösterdi. Kripto para borsalarında listelenen projelerin çoğu, ICO değerinin altında işlem görüyor.

ICO’lar geçtiğimiz yıl boyunca giderek sermaye edinmenin popüler bir yolu haline gelmeye başladı. Başarılı projeler olmasına rağmen yine de, etrafta dolandırıcılık olduğu ortaya çıkan birçok proje sebebiyle ICO’lara her zaman şüpheyle yaklaşılıyordu.

Mart ayının başında, ICO ve kripto paralar ile ilgili dolandırıcılık nedeniyle günde yaklaşık 9 milyon doların kaybolduğu bildirildi.

Yatırım Yaparken Dikkatlice İnceliyor Muyuz?

ICOrating’in yaptığı araştırmaya göre, projelerin % 46,6’sının ICO kampanyaları öncesinde herhangi bir geliştirme yapmadığı görülüyor. Bu, yatırım yapan insanların yarısının, ayakları sağlam basan, çalışan bir sisteme değil de sadece bir fikre para yatırdığını gösteriyor.

Daha ilginci, projelerin % 9’unun, ICO’larından önce herhangi bir iş kolunda olmadığı görülüyor. Öte yandan, incelenen projelerin% 40’ı, varlık yönetimi stratejisi ve hatta CEO’larının isimleri hakkında hiçbir bilgi vermemiştir.

 

ICO’ların Yarısı Başarısız

2018’in ilk çeyreğinde toplam 412 ICO kripto sahnesine çıktı ve sadece 204 tanesi 100.000 dolardan fazla fon sağlayabildi. Bunlardan sadece 89’u halka açık kripto borsalarında işlem görmeye başlayabildi

Ancak, borsada işlem gören paraların % 83’ü aslında ICO fiyatının altında işlem görmektedir. Bu, önemli bir noktayı göze sokuyor, bir ICO çok para biriktirip, fon hedefine ulaşsa bile, yatırımınıza geri dönüşü garanti etmiyor.

Bu Ne Demek

Yukarıdakilerin hiçbiri, ICO’ların tehlikeli, aldatıcı veya güvenilmez olarak kabul edildiğini iddia edemez. Aslında bunun tam tersi söylenebilir. Uygun ve gerekli düzenlemeler altında, ICO’lar gerçekten nüfusun çoğunluğunu dışarıda bırakan geleneksel fonlama yöntemlerine çok daha kolay ve hızlı bir alternatif olabilir. Ancak istatistikler, aktif düzenlemelere gerek olduğunu ve yatırımcıların daha dikkatli davranması gerektiğini gösteriyor.

 

Kaynak: