Canaan, Hisselerini Borsada Halka Arz Etmek İçin Çabalıyor

Çin’in en büyük ikinci Bitcoin madencilik donanım üreticisi olan Canaan Creative, Hong Kong Borsasında bir Initial Public Offering (IPO: Şirket Hisselerinin Halka Arzı) peşinde. South China Morning Post’un (SCMP) bildirdiğine göre, şirketin kararı,  ABD yerine Hong Kong’da IPO yürütmek üzerine oldu.

Başarılı olunursa, şirket, şehir piyasasında listelenen, blok zincir ile ilgili ilk şirket olacağı bildirildi.

SCMP’ye konuşan ve Canaan’ın planları henüz kamuya açıklanmadığı için kimliği vermek istemeyen kaynaklar, şirketin halka arzdan 1 milyar dolar kaynak biriktirmeye çalışacaklarını söyledi.

 

SCMP’ye göre, 2016 yılında, Canaan Çin’in Yuan hakimiyetindeki A-Hisse Borsasında arz ile şirketlerini listelemek istemişlerdi, ancak bu deneme düzenleyicilerin, anlaşmanın teklif edilen değerlerine itiraz etmesiyle son buldu.

Şirket, 2017 yılında, Çin’in New Third Board pazarında tekrar denemiş ama pazarın start-up’ları hedef almasına ve daha az sıkı denetimlere tabi olmasına rağmen yine de başarısız olmuşlardı.

2017 yılında, Çin, blok zincir teknolojisi için en fazla patent başvurusunda bulunan ülke oldu ve aynı yıl dünya çapında BTC madenciliğinin yüzde 50 ila 70’inin Çin’de yapıldığı belirtildi.

Bununla beraber Çin’de sıkılaşan düzenlemeler ve BTC madenciliğine harcanan enerji sebebiyle gelebilecek kısıtlamalar Canaan ve rakibi Bitmain’in şu anki piyasalarına büyük etki edecektir.

 

Kaynak: