ABD Batı Virginia Eyaletinde Blok Zincir Tabanlı Oylama Uygulaması Kullanıldı

Batı Virginia’da sandıklar kapandı. 8 Mayıs seçimlerinde, ABD tarihinde ilk kez hükumetin de desteklediği blok zincir tabanlı seçim gerçekleştirildi. Çoğu seçmen eski yöntemle oy kullanmasına rağmen, belirli bölgelerdeki özel seçmenler, mobil blok zinciri tabanlı bir platformda oy kullandılar.

 

Voatz tarafından geliştirilen blok zincir tabanlı mobil oylama platformu, yalnızca belirli bir seçmen grubu için aktifti. Katılımcılar, askeri üyelerden, yurt dışında resmi görevde bulunan vatandaşların ve onların ailelerinden oluşuyordu. Katılım, iki Batı Virginia eyaleti olan Harrison ve Monongalia’da kayıtlı seçmenlerle sınırlıydı.

Devletin seçim süreçleri ve organizasyonu, devlet bakanlığı tarafından gözlemlendi. Batı Virginia Sekreteri Mac Warner’ın iletişim direktörü Mike Queen şunları söyledi:

Sekreterlik inanıyor ki blok zincir bu tarz bir uygulama ile bize yüksek düzeyde güvenlik sağlıyor. Biz içtenlikle umuyoruz ki gelecekte benzer bir mobil uygulama en erken genel seçimlerimizde askeri oy verenlerimiz için kullanılabilir olacak.

Oylamanın denetimi Voatz çalışanları ve Harrison ve Monongalia bölgelerini temsil eden memurlar tarafından yapılacaktır.

Denetlemenin ardından Sekreter Warner, eyaletteki yaklaşan ve Kasım ayında yapılacak olan genel seçimlerde de programın uygulanıp uygulanmayacağına karar verecek.

Mike Queen, sistemin gelecekte kullanımı için umutlu olsa da bazı uzmanlar elektronik oylamada olduğu gibi sürece şüpheyle yaklaşıyor. Buna rağmen sekreterlik blok zincir tabanlı oylama sistemine güvenleri tam gözüküyor.

Uygulama ilk olarak bu yılın Mart ayında tanıtılmıştı. Uygulamanın kullanılması kararını ise Sekreter Warner güveni arttırmak ve erişilebilir kılmak adına kendi almıştı.

 

Kaynak: