Ethereum’un Casper’ından Haberler Var

8 Mayıs’ta geliştiriciler tarafından Casper’ın kodunun yeni bir versiyonu, Ethereum ağının ekonomik uzlaşma protokolüne ait planlanmış bir iyileştirme piyasaya sürüldü.

Salı günü, GitHub’da,  Casper the Friendly Finality Gadget’ı (FFG) geliştiricisi Danny Ryan, Casper v0.1’a ait ilk sürüm kodunu yayınladı. Ryan, V0.1.0’ın, müşterilerin ve dış gözlemcilerin, kontratları ve değişiklikleri daha rahat takip edebilmeleri için yayınladıklarını açıkladı.

Ryan, bir Reddit gönderisine cevap olarak şunları dedi.

Araştırma ekibinden daha fazlası bu kontratı kullanıyor – gözlemciler, büyük müşteriler, vs. – bu yüzden herkesin organize kalmasına yardımcı olmak için daha açık sürümler ve değişiklikler getirmeye başlamak istedik.

Casper FFG ilk olarak Ekim 2017’de yayımlandı. Carper FFG, onaylı mevduatlar ve kripto-ekonomik teşvikler üzerine gelen ekonomik kesinlik sorunlarını çözmek amaçlı yayınlandı.

Nisan ayı sonlarında, Ethereum İyileştirme Önerisi (EIP) # 1011: Hibrid Casper FFG, kripto madenciliğiyle ilgili sorunları sistemden uzaklaştırma yöntemlerini bulma arzusu olan hibrid bir konsensüs sistemini yaratma amacıyla tanıtıldı.

Hibrid Casper FFG, Proof-of-Stake (PoS) konsensüsüyle Proof-of-Work’i bir araya getirerek, PoS sistemine sorunsuz bir geçişin sağlanması amacıyla geliştiriliyor. EIP’ye göre, güncellemenin özelliklerinden biri madenciler için blok ödülünü mevcut 3 ETH’den 0,6 ETH’ye düşürüyor.

 

Kaynak: