Oracle Corp. Blok Zincir Teknolojileri Üzerine Çalışıyor

Bloomberg’in 7 Mayıs tarihli haberine göre, dünyanın en büyük ikinci yazılım şirketi Oracle Corp., önümüzdeki iki ay içinde blok zincir ürünleri piyasaya sürecek.

Yazılım geliştirme başkanı Thomas Kurian, bugün Oracle’ın merkez ofisinde, bu ay bir hizmet-platformu ve önümüzdeki ay merkezsizleştirilmiş defter tabanlı bir uygulama geliştireceklerini duyurdu.

Kaliforniya merkezli şirket, Banco de Chile ile bankalar arası işlemleri bir hyperledger’e kaydetmek için çalışıyor. Oracle ayrıca Nijerya hükumet ile, gümrük ve ithalat vergilerinin belgelendirilmesi için blok zincir teknolojisini kullanmak üzerine çalışıyor. Bloomberg’e göre, Oracle’ın ürünleri, ilaç tedarik zincirlerinin yönetimi için ilaç şirketlerinin kullanımı için de ayarlanacak.

Blok zincir teknolojisi, son zamanlarda büyük sanayilerde başarılı bir şekilde uygulanmaya başladı. Nisan ayı sonlarında İspanyol BBVA bankası, bir blok zincir üzerinden kredi veren ilk global banka oldu. Bankanın açıklamasına göre, işlemde blok zincir teknolojisinin kullanımı, 75 milyon Euro’luk kredinin tamamlanması için gereken zamanı günlerden saatlere indirmiş.

Nisan ayı ortalarında, Güney Kore’li elektronik devi Samsung, küresel tedarik zincirini yönetmek için blok zincir kullanacağını açıklamıştı. Başkan Yardımcısı ve Blok zincir Şefi Song Kwang-woo, şirketin IT yan kuruluşu olan Samsung SDS’nin, teknolojinin uygulanmasıyla maliyetleri yüzde 20 oranında düşürmek istiyor.

 

Samsung’un tedarik zinciri ile ilgili haberimiz: 

 

 

 

 

Kaynak: