Avustralya Blok Zincir Teknolojilerinin Araştırılması İçin Kaynak Ayırdı

 

Avustralya hükumeti, Digital Tranformation Agency firmasına, devlet hizmetlerinde blok zinciri uygulamaları kullanım alanlarını araştırmak için 700.000 AU (yaklaşık 521.000 Dolar) ayırdı.

Yetkililer, gereken fonu, 2018 – 2019 bütçesinin bir parçası olan, mevcut Ajans kaynaklarından topladı ve önümüzdeki dört yıl boyunca tahsis etmeye devam edecekler. 2015 yılında kurulan ajans, bilgi ve iletişim teknolojisi stratejisine ek olarak hükumet departmanlarında dijital dönüşümü sağlamak için kuruldu.

Bütçe belgelerine göre hükumet hizmetlerine en çok değer katacak alanlar üzerine blok zincir uygulamaları araştırma yapması için 2018-19 yılında bütçeden 0,7 milyon dolar kaynak ayıracaklar.

Bu, Avustralya hükumetinin blok zincir teknolojilerini incelemek için ayırdığı ilk kaynak değil. 2017 yılında, ülkenin en büyük araştırma ajansı, olası kullanım senaryoları ve teknolojiyle ilişkin riskler hakkında iki araştırma raporu yayımladı.

Benzer şekilde, 2017 sonlarında hükumet, blok zincir tabanlı akıllı bir kamu hizmeti pilot projesine 8 milyon AU’dan (yaklaşık 5,9 milyon dolar) fazla hazine yardımı yapacaklarını açıklamıştı.

Avustralya’dan her gün farklı bir blok zincir ve kripto paralar ile ilgili haber karşımıza çıkıyor. Yapılan yatırımlar hem özel hem de devlet destekli artarak devam edecekmiş gibi gözüküyor. Darısı bizim ülkemizin başına.

 

Kaynak: