Avustralya’da Eski Bir Kömür Santrali Madencilik Vahasına Dönüşecek

İki blok zincir şirketi, Avustralya’daki kullanılmayan bir kömür santralinde 190 milyon dolarlık bir Bitcoin madenciliği işletmesi açmak için ortaklık kurdu. Anlaşma, 7 Mayıs’ta bir duyuruda resmi olarak doğrulandı.

Avustralya Menkul Kıymetler Borsası’nda (ASX) yapılan açıklamada Avustralya’lı start-up firması IoT Blockchain ve madencilik donanım distribütörü Royalti Blockchain Group, kullanılmayan bir santralde bir madencilik kompleksi kurmak üzerine çalıştıkları planlarını sergiledi.

Firmalar, Redbank Enerji Santralini, yakındaki Hunter Energy Power Station’ın sağlayacağı indirimli fiyatlı enerji ile, “Blok Zincir Uygulama Kompleksi” haline getirmeyi planlıyorlar. Girişim başarılı olursa, iki hektarlık bir Bitcoin madenciliği işletmesi kurulmuş olacak.

Bitcoin madenciliği için eski enerji alanlarının yeniden kullanılması, son yıllarda hızla artan bir trend haline geldi ama genellikle bu işletmeler zor sıkıntılarla yüzleşiyorlar.

New York Eyaleti’nde ve Kanada’da da benzer girişimler, bu projelerin yerel ekonomiye yeterli katkıyı sağlamamasından dolayı eleştiri oklarını üzerilerine çekmişti.

Bununla birlikte, Sidney’in 120 km kuzeyindeki Yeni Güney Galler bölgesindeki Blok Zincir Uygulamaları Kompleksi, bir sonraki on yıl boyunca yakıtını güvence altına almayı amaçlıyor.

 

Kaynak: