Kripto Paraların PayPal’ı Koltuğundan Etmesi İçten Bile Değil

Dünyanın ilk stabil kripto parasını üretmeye adanmış bir şirket olan Kowala’nın kurucusu ve CEO’su Eiland Glover, kriptoların artık PayPal gibi ödeme platformlarını geçebilecek olgunluğa gelmesi gerektiğini belirtti.

PayPal uluslararası para havalelerinde 4,99 dolarlık alt bir işlem ücreti alacağını açıkladı. Bu haber kripto para havalelerinin ciddi oranda daha düşük işlem ücreti kestiğini gösteriyor.

Blokzincir teknolojisi ödeme sistemlerini rahatsız edebilecek teknolojiye sahip. Ortalama bir Bitcoin transferi 0,74 dolar tutmakta ve bu yaklaşık PayPal’dan %80 kadar ucuz demek. Nisan ayında Litecoin blok zinciri üzerinden gönderilen 99 milyon dolarlık havale 2,5 dakika içinde tamamlanırken sadece 0.40 dolar işlem ücretine mal oldu.

Buna rağmen, Glover, kriptoların havale piyasasını ele geçirmek için ucuzluktan başka özelliklere de sahip olması gerektiğini belirtti.

Dalgalanmanın Azaltılması

Yüksek dalgalanmalar tercih ihtimalini arttırıyor. Bir gece içinde %30 değer değiştirebilen bir paranın zarara uğratmasından çekiniliyor. Bunu sonlandırmak için kararlı paralar gerekli.

PoW’dan PoS’a Geçilmesi

Power of Work algoritmaları havale işlemlerinin hızı bakımından Power of Stake algoritmalarına göre yavaş kalıyor. Glover, Tendermint’in geliştirdi gibi BFT temelli Power of Stake’lerin doğru adımlar olduğuna inandığını söyledi.

Gelişmiş Müşteri Hizmetleri

Zayıf müşteri servis ağı kullanıcıların tepkisine yol açar ve kripto para piyasasına güveni azaltır. Koin platformları servislerini daha basit ve kullanışlı hale getirmek zorundalar.

Havale Ödemelerin Çekecek Coşkulu Reklam Kampanyaları

Bu diğer adımları tamamlasanız bile insanlar sizden bihaber olursa yaptıklarınız işe yaramaz. Kripto platformları büyük reklam kampanyalarıyla sektörün havale piyasasına girmesini sağlaması gerek. Ancak bu şekilde PayPal’ın hükmünü kırabilir kripto paralar.

 

Kaynak: