Japon Borsalarına Bir Düzenleme Paketi Daha

Japon finans gözcüleri, Financial Services Agency (FSA) bölgesel kripto borsaları için taahhütlere yeni düzenlemeler getirdi.

Japon yetkililer her seferinde Ocak ayındaki Coincheck’in başına gelen tek seferli en büyük borsa hacki olan 532 milyon dolarlık soygunu belirterek yeni düzenlemeler getiriyorlar.

Nikkei Asian’ın haberinde belirtildiğine göre Japon denetimciler benzer sıkıntıların bir daha yaşanmaması için potansiyel riskleri değerlendirip buna karşı önlem almak için çabalıyorlar. Getirilen düzenlemelerin gereksiz olduğunu o kötü duruma düşmeden anlaşılması bazen kolay olmadığını belirtiyorlar.

Getirilen düzenlemeye göre, borsalar bundan sonra müşterilerinin hesaplarını birçok kez gözlemleyip olası bir şüpheli transferden haberdar olmak zorundalar. Ayrıca getirilen anti-kara-para-aklama kuralları uyarınca müşterilerinin kimliklerini bilip, büyük para transferlerinde fazladan kimlik doğrulama uygulamak zorundalar.

Hükümetin getirdiği düzenlemeler oldukça sıkı olmaya devam edecek. Artık gizlilik-amaçlı Dash ve Monero gibi alt koinlerin ticareti yasaklanacak.

Japon borsalarına gelen yeni düzenlemeler ile bazı FSA’nın getirdiği düzenlemeler ve kısıtlamaların altında ezilen borsalara destek ve yardım sağlanacak.

Görüyoruz ki tam güvenli bir kripto borsası oluşması için alt yapı ve düzenlemeleri belli bir standarta oturtmamız gerekiyor. Hızla gelişen kripto para ve blok zincir teknolojisi sebebiyle daha düzenlemeler oturmadan büyük denizlere açıldığımız için belli başlı sorunları yaşıyoruz Dünya olarak. Yıllar içinde sistem tam düzenlendiğinde kripto paralar 7den70e her bireyin hayatına girmiş olacaktır diye tahmin ediyorum.

 

Kaynak: