Güney Kore, Nakitsiz Bir Dünya İçin İlk Adımı Atan Ülke Olmuş Olabilir

Bank of Korea ciddi ciddi dünyanın en büyük üçüncü kripto marketinde Merkez Banka Dijital Parası’nı (CBDC) çıkarmayı düşünüyor.

Kore bannkası bir süre önce dijital paralar ile ilgili yasal tavsiye planlarını açıkladığı sırada kripto paralar ile ilgili bir çalışma yaptığını duyurmuştu.

Korea Times, merkez bankasının CBDC’yi temmuz ayına kadar çıkaracağını idda etti. Bankanın belirttiğine göre:

Bir çalışma grubu, Ocak ayından beri CBDC’nin oluşturulabilme ihtimali ve dijital paranın ülkenin finansal yapısına etkisi üzerine çalışıyor. Bu görev ile ilgili yeni bilgileri Haziran sonuna kadar açıklamış oluruz.

Bazı finansal otoriteler ise hala CBDC’nin çıkarılmasına dikkatli ve tutumlu bir yaklaşım sergiliyorlar. Uluslararası nakitsiz akışın geliştirilmesi konusunda daha çok erken olduğunu belirtip bu hamlenin silahın önüne atlamak olduğunu düşünüyorlar.

Bank of Korea da buna benzer bir açıklama yaparak bu konu üzerine dikkatle çalıştıklarını ve blok zincir teknolojisinin ve dijital paraların şimdilik ülkedeki %1.1lik bir kısım için uygulanabilir olduklarının farkında olduklarını belirttiler.

Shinhan ınvestment Corp. Şirketinden analizci Kwak Hyun-soo CNN’e nakitsiz Kore toplumunu getirebilecek bir şey olduğunu belritti.

Bu gelişim, dolaşım dışı ekonomiyi dolaşıma açacaktır ve vergilendirmeleri de daha adaletli hale getirecektir. Filmlerde gördüğünüz ayakkabı kutusu dolusu 50.000 won nakit para gerçek hayatta kayboluyor.

Herhangi bir nakit paranın olmadığı bir dünya ve kimsenin parayı sumen altı edemediği, gömüp unutamadığı ve daha önemlisi rüşvet yiyemediği, her paranın kimden nereye nasıl çıktığı kayıtlı ve saklanamaz olduğu bir dünya umut verici gibi gözüküyor.
Siz nakitsiz bir dünya hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlarınızı bekliyoruz.

 

Kaynak: