Blok Zincir, Sanat Alanında Da Yetenekliymiş

Cointelegraph auf Deutsch’un 4 Mayıs tarihli haberine göre Amerikalı çevrimiçi sanat müzayedecisi Paddle8 ve bir İsveç teknoloji firması The Native blok zincir temelli sanat tasdikleme servisi yayınlıyorlar. Paddle8 ya da P8Pass çevrimiçi satmakta oldukları binlerce sanat eserini bilgileriyle birlikte sertifika çıkartıp bunları Bitcoin blok zincirine yüklemeyi amaçlıyor.

P8Pass müze kataloglarının ve özelleştirilmiş literatürlerin sürekli olarak kayır altına alındığı bir sertifika programı olacak. Paddle8’den aldığınız her sanat eserinin yaratıcısı, önceki sahipleri hakkında bilgilere ulaşabileceksiniz. Teknoloji, The Native’in küçük yatırımlarından biri olan Birleşik Devletler kökenli Verisart ile ortaklaşa yürütülen bir proje.

Veriler bütün herkesin haberi olmadan değiştirilemez ve güvence altında olması blok zincir teknolojisinin bir nimeti. Paddle8’in uzun süredir stratejik danışmanlığını yapan Tyler Winklevoss basın bülteninde açıklamalarda bulundu:

Görüyoruz ki şu anda demokratikleşme konusunda bir buz dağının ucu gibi kötü bir opaklığa sahip sanat piyasası için bu uygulama statükoyu alt üst ediyor.

Paddle8 ve The Native’in ortak çalışmaları geçtiğimiz Ocak ayından beri devam eden bir durum. Ana firmalarının iflasından sonra İsveçli firma Paddle8’e yatırım yapmasıyla ortaklık başlıyor.

Blok zincir teknolojisi her alana şeffaflığı getiren bir simya gibi geleceğe kendisini taşıyor. Bütün bu teknolojinin gelecek getirileri sanat alanında da kendini gösteriyor.

 

 

Kaynak: