MasterCard’dan Yeni Düğümlerin Katılımı İle İlgili Bir Patent

Blok zincir teknolojisine her geçen gün ilgisi artan MasterCard, onaylanmış blok zincir düğümleriyle hızı arttıracak bir sistem patenti aldı.

Nisan ayının başlarında şirketin geliştirme departmanı MasterCard Labs, içinde blok zincir uzmanlarının da bulunduğu 175 adet  çalışan istihdam etmek istediğini açıklamıştı. Görünen o ki bu arada boş durulmamış.

MasterCard, aldıkları patentin uygulamasının yararlarını şu cümlelerle açıkladıl:

Blok zincirin faydalarından bir tanesi de blok zincire bağlı yapılan her işlemi kaydeden değişmez hesap defterleri sunması. Bir blok zincir binlerce, milyonlarca hatta milyarlarca işlemi zaman içinde muazzam sayıda blokta kayıt altına alabilir.

Merkezsiz ve doğrulanabilir kayıt takibi ve veri depolama, teknolojinin en önemli özelliği gibi gözükmesine rağmen MasterCard, katılmak isteyen yeni düğümlerin, yeni blok üretilmeden var olan blokları doğrulamasının zorluğundan da bahsetti.

Yeni düğümün katılması için bu kadar büyük sayıdaki blokları bir yandan yenileri blok zincire eklenirken teyit etmek önemli derecede uzun bir zaman alacaktır.

Patentin ana konusu bu problemi çözme üzerine. MasterCard özellikle hızlı yönlendirme üzerine düzenlenmiş yeni nesil bir blok zincirin patentini yapmak istiyor.

İşlem zamanını ve gücünü azaltacak özelleştirilmiş bayraklar ve hash değerleri içeren üst başlığa sahip bloklar, blok zincirin yön bulma hızını arttıracaktır. Sonuç olarak yön bulma ve teyit hızı artarak yeni düğümlerin blok zincire katılması kolaylaşacak ve kullanıcılar ve düğümler istedikleri özellikteki işlemleri gözlemleyebilecekler.

Tabi MasterCard yöneticileri açıkça kripto paralarla ilgilerinin düzenleme getirenler tarafından desteklendiği ve değerinin anonim olmadığı durumlarda yoğunlaştığını belirtiyorlar. Bu durum blok zincirin temel amacından sapmasına sebep olabilir mi?

 

Kaynak: