IMF, Kripto Paraları Bir Risk Olarak Görmüyor

Uluslararası Para Fonu (IMF) kripto paraların finansal dengeye bir risk oluşturmadığını belirtti.

Küresel Finans Dengesi Raporu’nun kripto paralara ayrılmış kısmında uluslararası bir denetimi desteklediklerini belirtti. Risk gösterme ihtimali uygun güvenlik önlemleri alınmadan büyüdüğünde artacaktır dite eklediler.

Raporda kripto paraların potansiyelinden bahsedilirken yapılması uygun olan yol haritası da gösterdiler.

Hangi kripto varlığın büyüyüp, finansal yapıyı değiştireceğini bilmek imkansız duruyor ve yeni çıkan kripto paraların çoğu yok olması muhtemel geçmişteki teknolojik gelişmelerde olduğu gibi (Örneğin, 90lı yılların sonlarında patlayan bir çok teknoloji firması). Kripto paralar anlamlı ve sağlam temelli bir finansal aktiviteye dönüşmeden önce tüketicilerin ve finans otoritelerinin güvenini ve desteğini kazanmaları gerekir.

Raporda ek olarak bu güvenin ve desteğin sağlanması için küresel anlamda denetim birliklerinin aralarına bir uzlaşma kurmaları ve kripto paraların bir para mı yoksa bir menkul kıymet mi olduğunun belirlenmesi gerektiği belirtildi.

G20 Zirvesi Finansal Denge Oturumu’nda (FSB) Bank of England yöneticisi Mark Carney de IMF ile benzer cümleler kurarak kripto paraların finans sektörü için bir risk ifade etmediğini G20’ye açıkladı.

 

 

Kaynak: