Güney Ve Kuzey Kore’nin Deklarasyonu Ethereum’da

Güney Kore’li bir geliştirici 27 Nisan’da bir ilk gerçekleştirdi. Kuzey Kore ve Güney Kore arasındaki barış antlaşmasını Ethereum blok zincirine kaydetti.

Ryu Gi-hyeok, Moon Jae-in ve Kim Jong-un’un ı 2018 Kore-Arası Zirve’de imzaladığı Panmunjom Deklarasyonu’nu hem Korece hem İngilizce olarak iki Ethereum işlemi ile kaydetti.

Ethereum’un sansürlenemez ve kamuya açık doğası sebebiyle bütün metinler kalıcı olarak ulaşılabilir olacak.

İçerikte Güney ve Kuzey Kore’nin askeri gerginliği azaltmak ve savaş tehlikesini ortadan kaldırmak için birlikte efor sarf edecekleri belirtiliyor.

1953’te, 65 yıl önce yapılan ateşkes sonucunda iki ayrı devlete dönüşen Kore’lerin antlaşmalarının bir kısmında şunlar belirtiliyor.

Ateşkesin 65inci yılını gösteren bu sene, Güney ve Kuzey Kore savaşını tamamen bitiren ve kalıcı bir barış rejimi sağlamak için, iki Kore’nin ve Birleşik Devletler’in katılımıyla üçlü veya Kore’ler, Birleşik Devletler ve Çin’in yer aldığı dörtlü görüşmeler yürütmekte anlaşmıştır.

Bu deneme, devletlerin olası sansür uygulamalarına karşı yapılmış ilk hamle değil. Çin’de MeToo hareketi kapsamında protestolar yapan öğrenci aktivistler otoritenin istememesine rağmen hareketi teknoloji ile paylaştılar.

 

Kaynak: