BMW, GM, Ford, Renault Ortak Bir Platform Kurdu

TechCrunch’ın haberine göre Dünya’nın en büyük araba üreticilerinden dört tanesi, nakliye sistemlerini değiştirme vaadiyle birleşik blok zincir platformu yayınladı. BMW, GM, Ford ve Renault’un ortak platformu 2 Mayıs’ta yayınlandı.

Mobility Open Blockchain Initiative (MOBI) dedikleri platform, bu dört firmanın yanında Bosch, Hyperledger, IBM ve IOTA gibi otuzdan fazla firmanın katkılarıyla gerçekleştirildi.

Firmalar, projenin resmi web sitesinde, blok zincir ve ilgili teknolojileri, dolaşımı daha güvenli, açık ve daha temin edilebilir kılmak için kullanmak istediklerini belirtti.

Daha önce özel blok zincir çözümleri hayata geçmiş olsa da, MOBI aralarındaki en büyük birleşik sistem olarak öne çıkıyor.

 

 

MOBI yönetim kurulu üyesi ve CEO’su Chris Ballinger teknolojinin tüketici, üretici ve ara elemanlara faydasının altını çizdi.

Araba üreticilerini, tedarikçileri, start-upl’arı ve devlet servislerini bir araya getirerek şirketlerin, tüketicilerin ve topluluğun faydalanmasını hızlandırabiliriz.

MOBI’nin temel vaatleri şimdilik genel kavramda kalsa da potansiyeli göz ardı edilemez nitelikte ve otomobil sektörünün canlanmasında blok zincir önemli bir dönemeç gibi duruyor.

Birçok firma, kuruluş ve devlet blok zincir alanında son dönemde büyük yatırımlar yapmakta. Blok zincir teknolojisi geç kalınmaması gereken bir teknoloji olma yolunda hızla ilerliyor.

 

 

Kaynak: