Suudi Arabistan Blok Zincir Konusunda Kararlı

Kripto dünyası dışında da ilginç gelişmelerin yaşandığı Suudi Arabistan’dan bir haber daha geldi.

Suudi Arabistan İletişim ve Bilgi Teknolojileri Bakanlığı’nın 29 Nisan’da yayımladığı bültene göre Suudi Arabistan hükümeti geçtiğimiz hafta bir blok zincir eğitim programı düzenledi. Eğitim daha çok Ethereum ile uygulamaların merkezsizleştirilmesi ve akıllı kontratlar üzerine yoğunlaştı.

Üç gün süren organizasyon ConsenSys isimli blok zincir yazılımları üreten bir teknoloji firmasıyla ortaklaşa gerçekleştirildi.

Suudi bakanlığın basın bültenine göre organizasyonun amacı  2020 aksiyon planı çerçevesinde dijital temelli çevre oluşturmak olduğu belirtildi.

Teknoloji Endüstrisi ve Dijital Kapasiteler Vekili Dr. Ahmed Al-Thenayyan 2020 hedeflerinin yatırımcıları, geliştiricileri ve üretici beyinleri çekecek dijital çevreyi sağlayarak temel geliştirmelere destek sağlayıp dijital değişimi hızlandırmak olduğunu belirtti.

ConsenSys’nin amacı ise Dubai tarafından desteklenen blok zincir projeleri gibi 2020 amacına uygun projelerle komşuları gibi işin içine iyice girmek.

ConsenSys MENA yönetici Direktörü Lena Hediah bazı açıklamalar ekledi.

Bu çalışmanın amacı Suudi Arabistan’ın kullanılmayan insan gücü potansiyelini, bilgi ve öngörü ile donatarak blok zincir ve günümüz ve gelecek potansiyel uygulamalarını anlamalarını sağlamak.”

Suudi Arabistan hali hazırda blok zincir teknolojisi denemeleri devam ediyor. Suudi Arabistan Hazine Müsteşarlığı sınır dışı ödemeleri ile ilgili Ripple ile ortak bir pilot uygulama denemeleri yapmakta.

 

Kaynak: