Pay-Pal’ın Eski CEO’su Bill Harris Verdi Veriştirdi

Pay-pal’ın kurucularından ve kısa süreli CEO’su Bill Harris Recode’de yayımladığı 24 Nisan tarihli yazısında Bitcoin için devasa pompalama ve boşaltma dolandırıcılığı dedi.

Harris Bitcoin’e üç konuda hedef gösterdi. Ödeme olarak anlamsız, aşırı değişken ve gerçek bir öz değeri yok diye anlattı.

Ayrıca aşırı madenciliğin yasadışı suistimal edilmesi, hackerlar tarafından hedef alınması ve ICO’ların dolandırıcılık geçmişi Bitcoin’in boş bir yatırım olduğunu gösterdiğini söyledi.

Birçok genel Bitcoin alıcılarının her yerde yasaları çiğnediğini belirtirken bu kişilerin vergi kaçakçılığında bulunduğunu söyledi.

Dahası büyük Bitcoin kullanıcıları suçlulardır

Makalesindeki Bitcoin’in aldatmaca olması dışında bir dil kullanmamış Harris. 2008 finansal çöküşünün sonrası olan sansüre karşı duruşundan, üstü kapatılamaz bir yapısı olduğundan ve merkezsiz bir oluşum olduğunun avantajlarından bahsetmekten ziyadesiyle çekinmiş gözüküyor.

Harris daha sonrasında Pay-pal olacak X.com ve Coinfinity oluşumlarının CEO’luğundan büyüyen yapıyı kontrol edemediği ve kısır yaklaşımları sebebi ile bir ay sonra uzaklaştırılmıştı.

Yerine geçen ve bariz şekilde ondan daha uzun süre Pay-pal’ın CEO’luğunu yapmış olan Peter Thiel ise Bitcoin’in finans sektörünü evirecek bir faktör olarak gördüğünü belirtiyor ve BTC’yi altın ile karşılaştırıyor.

Eleştiri yaparken sadece kötü taraflarını sıralayıp, iyi yönlerinden bahsetmeyen kişilerin genel düşüncesi eleştirdikleri şeyden korkmalarıdır ya da gündem olmaktır. Acaba Bill Harris bunun neresinde?