Büyük Yatırımcılar Bitcoin Piyasasını Yeniden Şekillendiriyor

Kripto para piyasası vites arttırıyor. Önemli ve büyük yatırımcılar sektöre girmek üzere ve endüstride önemli rol alacakları da kesin gibi. Bitcoin’e büyük finansal enstitülerin ilgilerinin artması piyasayı değiştirmeye başladı. Bununla beraber uzmanlar, emeklilik sponsorlarının 401k plan [1] birikimlerinin Bitcoin’e yatırılabilir olup olmayacağını tartışıyorlar.

Büyük finans merkezleri piyasayı şekillendiriyor teorisi ilgi çekmeye başladı. Routers’teki makaleye göre Bitcoin çılgınlığının durmasının sebebi büyük oyuncuların markete giriş yapması.

Kripto para çehresi gerçekten de değişti. 2017’deki roket gibi yükselişin yatırımcıları olan küçük yatırımcılar ülkelerin koyduğu ticaret yasakları sebebi ile çekildiler ve yerlerine zengin kişiler ve finans firmaları geçtiler.

Routers makalesine göre, Octagon Strategy, Circle, Cumberland ve Kraken gibi borsa dışı işlem yapan ticaret odaklarının ve büyük dijital varlık yöneten platformların çoğalması piyasanın değişkenliğini azalmasına yardımcı oluyorlar.

Yakın zamanlı Thompson Routers müşterilerine yaptığı anketinde katılan 400 adet finans şirketinin her beşinden birinin birkaç ay içinde kripto para ticaretine başlayacağı görüldü. Uzmanlar büyük oyuncuların girmesinin kripto para piyasası için güven sağlayıcı bir ortam oluşturacağını beyan ediyorlar.

Autonomus NEXT’in verisine göre 15 şubat öncesi 4 ayda kripto paralara yoğunlaşan serbest fon sayısı iki katına çıkmış durumda. Tabii ki daha dengeli ve olgun bir Bitcoin daha çok finansal şirket çekecektir ve 401k planları için iyi bir yatırım aracı olacaktır.

 

 

 

401K Planı: Amerika’da özel firmaların emeklilik paralarınızı işletebilmenizi sağlayan sistem. İstediğiniz oranda paranızı istediğiniz sektörde değerlendirip artırabiliyorsunuz. Devlet tahvili, bono, döviz vb.

 

Kaynak: