Alman Bankası Kripto Para Ticaretini Borsaların Ve Çevrimiçi Marketlerin Tekelinden Almak Niyetinde

Alman menkul kıymetler ticaret bankası olan VPE WertpapierhandelsBank (VPE) kendi basın bültenlerine göre Berlin Menşeli teknoloji firması solarisBank ile kurumsal yatırımcılar için kripto para ticareti sağlayacak servis geliştirmek için ortaklık kurdular.

VPE, Federal Finansal Denetim Merci düzenlemelerine tabi olan ve kripto para ticareti sunan ilk firma oldu. Firmanın açıklamasına göre bu servis sadece kurumsal ve profesyonel yatırımcılar için erişilebilir olacak. VPE hakla ilişkiler yöneticisi Katharina Strenski kimlerin profesyonel yatırımcı olabileceği hakkında soruları olabileceğini belirtti ve ekledi.

Bitcoin, Litecoin, Ethereum gibi kripto paralar geçtiğimiz yılarda umut vadeden gelişimler gösterdi. Günümüzde dijital para ticareti çevrimiçi marketler ve borsalarla sınırlı kalmış durumda. Biz müşterilerimize kripto para ticareti sunan ilk Alman bankası olmaktan mutluluk duyuyoruz.

Servis dijital bankacılık platformları üreten teknoloji firması solarisBank ile geliştiriliyor. Ayrıca müşterilerin banka tarafından sağlanan bir cüzdanları da olacak.

Nisan ayının başında uluslar arası yatırımı bankası olan Barclays da kripto ticaret platformu için müşterilerine ön danışmada bulunmuştu.

Mart ayında ise Rus Devleti’nin sahip olduğu Gazprombank, İsviçre’de dijital para transferi denemeleri başlattığını açıklamıştı. İsviçre’nin seçilmesinin sebebi ise kripto paralar alanında daha liberal bir ülke olması belirtilmişti