Ethereum veya Ripple, Bitcoin’i Geçebilecek Mi?

Yoldan çevirip kime sorsanız kripto para dediklerinde akıllarına ilk gelen Bitcoin’dir. Bunun sebebi ilk ve en değerli kripto para olmasından kaynaklanıyor. An itibari ile Bitcoin bütün kripto para piyasasının değerinin % 38ini oluşturuyor.

Bitcoin’in toplam market değeri 160 milyar dolar seviyesinde geziyor. En büyük rakiplerinden Ethereum 65 milyar dolar ve Ripple 33 milyar dolar ile Bitcoin’i takip ediyor. Şimdilik bu rakipler Bitcon’in yanına yaklaşabilecek durumda değiller.

Digit.io’nun CEO’su Ben Way’in Forbes’a söylediğine göre Ethreum ve Ripple’ın BTC’ye yaklaşması için uzun vadede büyük değer artışları göstermesi gerekiyor.

Böyle bir Bitcoin’i devre dışı bırakacak ani değer yüksel masi uzun zaman alır. Piyasa her zaman rasyonel davranmaz ve Bitcoin şu anda en çok bilinen olduğundan da kaynaklı piyasanın altını konumunda.

Başka bir deyişle Btc’nin bilinirliği sebebi ile kripto para demek Bİtcoin demek oluyor ve yakın zamanda Ethereum ve Ripple gibi paraların bu kolduğa oturması pek mümkün gözükmüyor.

CrowdFundX’in CEO’su Darren Marble da benzer fikre sahip.

Ethereum yada Ripple’ın Bitconi’i yenebileceğini asla düşünmüyorum […] öncelikle Bİtcoin güçlü bir marka. Anaakım haberlerin, hikayelerin çoğunluğu Bitcoin ile ilgili, Ripple değil. Bitcoin piyasayla eş değer kazanmış durumda ve bu küçümsenemez.

Blue Chip Vision’un yönetici müdürü Robert Masters Forbes’a Ethereum ve Ripple’ın Bitcoin’i yenebileceği bir yöntem olduğunu anlattı.

Eğer gelecek protokol yükseltmeleri uyumlu olursa ve küresel finans devleri tarafından sürekli desteklenir ise uzun vadede Ethereum ve Ripple’ın market değeri Bitcoin’i geçebilir.

Bu senaryo muhtemel ama olasılığı şimdilik düşük gözüküyor. Siz ne düşünüyorsunuz?