21 Milyon Bitcoin’in 17 Milyonu Kazıldı

Satoshi.info’daki veriye göre 26 Nisan tarihi ile 17 milyon bitcoin kazılmış durumda. Bu sadece 4 milyon bitcoin kaldığını gösteriyor. Toplamda 21 milyon adet olan BTC’nin yaklaşık %19u kazılmayı bekliyor.

Kasım 2016’da 16 milyonu gören BTC yaklaşık 1,5 yıl sonra bir milyon daha tükendi. Dijital olarak sınırlı sayıda olması sebebiyle belli bir algoritma ile işleyişini sürdürmekte. Sabit sayıda olan bitcoin her 210.000 blok kazıldığında blok ödülünü yarıya indiriyor. Böylece BTC üretimi gün geçtikçe azalmaya başlıyor.

En son olan yarılanma Haziran 2016 da olmuştu. O günden beri bir bloğun toplam ödülü 12,5 BTC’den oluşuyor. Bitcoin protokolünün değişmeyeceğini var sayarak en son BTC’nin kazılma zamanı 2140 yılı olduğu hesaplanıyor.

Satoshi Nakamoto’nun orijinal manifestosunda da belirtildiği gibi BTC, Altın ve benzeri değerli metaller ile benzer mantığa sahip ve hepsi bir gün tükenecek.

Bugün Bitcoin insanoğlunun en büyük icatlarından biri olabileceği tartışılıyor. Birçok yatırımcı Bitcoin’i endüstri devrimi gibi insanlığın yol haritasını yeniden çizen olaylarla karşılaştırıyor.