Bitcoin, Altın’ın Tahtına Oturacak Mı?

Pfeffer Capital vadeli fon yöneticisi olan John Pfeffer, Sohn Yatırım Konferansı’nda Bitcoin’in altının yerine geçecek en tutarlı aday olduğunu belirtti. Ayrıca her açıdan değerli bir metalden daha iyi olduğunu söyledi.

CNBC’nin Fast Money programında konuşan Pfeffer bitcoinin 90.000 dolardan az olmayacak şakilde 700.000e kadar çıkma potansiyelinin olduğunu söyledi. Konuşmasının devamında kripto varlıklara birer risk sermayesi gözüyle bakılması gerektiğini belirten Pfeffer, “sıfırı da görebilirler ama daha fazlasına da çıkabilirler diyerek açık bir kapı bıraktı.

Pfeffer, en düşük 90.000 tahminini bitcoinin şimdiki toplam ortalama 150 milyar dolarlık seviyesinden ülkedeki altın külçe rezervlerinin 1,5 trilyon dolar seviyesine gelmesi durumunda öngördüğünü belirtti.

Bitcoin’in ana rezerv olma ihtimalinin küçük ama ihtimalli olduğunu söylerken bu durumda birkaç yüz bin dolar seviyesine çıkacağını belirtti. Başka bir senaryoda ise sadece Amerika dışı rezervlerin sadece % 25i Bitcoin’e dönerse, BTC’nin toplam değerinin 6,4 trilyon dolara çıkacağını ekledi.

Açıkçası altın tam bir saçmalık. Biz uzay yolculuğu yapan dijital bir toplumuz ve hala market değeri olmayan sarı bir metal kullanıyoruz, bu sırada daha iyi bir teknolojiyle geliyoruz ve Bitcoin bu işlevi sağlayabilecek ilk adayımız.

Ayrıca Bitcoin’in kahve almak gibi bir işlemde kullanılacağını öngörmediğini belirtirken bazı para değeri çökmüş ülkelerin günlük kullanımda da BTC kullanabileceğini düşündüğünü belirtti.

Günümüz finansal sisteminin çöküşü anlamına gelecek bu altın-bitcoin değişiminin önüne taş koymak için sırada bekleyen ülkeler ve şirketler olacağı aşikâr. Bu mücadelenin galibini konuşmak için çok çok erken hatta mücadele başlamadı bile. Lakin kılıçlar bileniyor gibi.

 

Kaynak: