İran’dan Kripto Paralara Alım-Satım Yasağı

Routers’in haberine göre İran Merkez Bankası, geçtiğimiz aralık ayındaki genelgeyle beraber artan para aklama endişesi sebebi le yerel bankalara ve finansal kurumlara kripto paralarla iş yapma yasağı getirdi.

İran’ın devler haber ajansı IRNA’nın aktardığına göre “Bankalar ve kredi kurumları ve borsalar bu paraları almaktan, satmaktan ve destekleyecek adımlar atmaktan kaçınmalılar.”

Aralık ayında çıkan genelgenin içeriğine göre;

Bütün kripto paralar, para aklama, terörün finanse edilmesi genel olarak yasadışı paraların transferlerinde kullanılabilme kapasitesine sahipler.

Yasak, 12 Mayıs’ta gelmesi muhtemel Birleşik Devletler yaptırımlarının yenilenmesi ve buna bağlı zaten eşi benzeri görülmemiş bir düşüş gören Riyal’in sabit kalması için, karşı önlem olarak koyuldu. Ayrıca İran bütün resmi ve özel döviz firmalarını tekelleştirerek, banka dışında alım satım yapılmasına engel olarak ülkenin sıkıntılı finans kurumlarını destekledi.

İran 2018 şubatından beri kripto paralara karşı sert bir tutum sergilerken merkez medya Merkez Bankası’nın güvenilmez ve riskli dijital paraları kontrol etmeye ve engellemeye çalıştığını yazdı.

 

Kaynak: