Dubai Ulusal Bankası, Çek Güvenliği İçin Blok Zincir Teknolojisi Geliştirdi

Orta Doğu’daki en büyük bankacılık gruplarından bir tanesi olan Dubai Ulusal Bankası bölgedeki blok zincir teknolojisini başarıyla uygulayan ilk banka olacaklar. Blok zincir teknolojisiyle çek güvenliğini sağlamak amaçları olan firma bu yöntemle çek dolandırıcılıklarının önüne geçmeyi planlıyorlar.

Arabian Business’ın haberine göre sistem, basılan her çekin bir özel bir QR koduna bağlı olacağını ve bu kodun Cheque Chain denilen blok zincirde kayıt altına alınacağı bildiriliyor. Bu sistemle her çek birbirinden farklı olacak ve Birleşik Arap Emirlikleri bankacılık sektörü standartlarını karşılayacak.

Bankanın resmi beyanına göre pilot denemelerinde ilk ayda bir milyon adet çeki Cheque Chain’e kayıt etmişler. Başarılı denemenin ardından banka BAE’deki bir çok finansal kuruma blok zincirle kurulmuş sistemleri entegre etmenin fırsatını yakaladı.

Bankanın grup operasyon şefi Abdullah Qassem bankalarının bu teknolojide bölgede bir ilk olduklarını belirtti.

Emirlikler Dubai Ulusal Bankası kendini bu ilerici teknolojinin ticari kullanımlarını keşfetmeye adadı. Başarılı deneme fazından sonra Cheque Chain’i ulus çapında bütün müşterilerimize açarak bölgedeki bu servisi sunan ilk banka olmaktan mutluluk duyuyoruz.

BAE, başta büyük kentlerinden Dubai olmak üzere blok zincir teknolojisine adaptasyonda olumlu tutumlar sergileyen bir ülke. BAE Başkan Yardımcısı, Başbakanı ve Dubai’nin yöneticisi, Dünya’da bu teknolojinin uygulanması alanında lider konumda olmak amaçlı “BAE Blok Zincir Stratejisi 2021’i başlattı.

 

Kaynak: