Ethreum, Proof Of Stake’e Emin Adımlarla İlerliyor

Geliştiricilerinin Cuma günü söylediklerine göre mutabakat sağlandı ve Ethereum ağını değiştirecek kod yazıldı ve görüşe hazır.

Hybrid Casper FFG diye bilinen Ethereum Gelişim Teklifi (Ethereum Improvement Proposal “EIP”) daha doğa dostu metot olan Minting (naneleme) diye anılan enerji-hassas madencilik için planlana adımların ilkini attı.

Şu anki mutabık olunan protokol ağa senet isimli yeni bir blok eklemeyi kabul edildi. Ethereum’un yaratıcısı Vitalik Buterin ve diğer geliştiriciler eninde sonunda proof of stake modeline geçeceklerini açıkladılar. Bu modelinde kullanıcılar etherlerini özel bir cüzdan da kilitliyorlar. Eğer mutabık kalınan kurallara uyulmaz ise kaybedilme riski var. Bu planlanan Proof of Stake geçişine Casper ismi verildi.

EIP 1011 kullanılırsa tam Casper’a geçiş için atılmış ilk adım olacak. Casper Proof of Stake ve Proof of Work’ü kombine eden ara bir sistem.

Geçtiğimiz sene konuşulduğu ortaya çıkan sistem için VMware’de çalışan bir güvenlik araştırmacısı geçtiğimiz ay sistem için “temel olarak zayıf” dedi.

Buna rağmen EIP 1011’in yazarlarından Danny Ryan, yanında Chih-Cheng Liang ile birlikte bazı geliştiricilere toplantı sırasında kodların, inceleme, topluğun görüşü gibi şeyler için hazır olduğunu belirtmiş.

Ryan, Ethereum müşterileri için geliştirmelerin yakında başlayacağını belirtirken şekilsel doğrulama mühendisleriyle uyumlu bir şekilde çalıştıklarını belirtti ve ekledi.

Yapbozun bütün parçaları tamamlanmaya yakın. Çatal blok sayılarını konuşmaya başlama zamanında size sinyal vereceğim.

 

Kaynak: