Dolandırıcılara 25 Milyon Dolar Ceza

Kripto finans servisi start-up’ı Centra Tech’in üçüncü kurucusu Raymond Trapani de dün tutuklandı. Birleşik Devletler Adalet Departmanı’nın (DOJ) 20 Nisan’da yayımladığı basın bülteninde ICO’larıyla alakalı tahvil ve havale dolandırıcılığı sebebi ile tutuklandığı ve 25 milyon dolar cezaya çarptırıldığı yazıyor.

Diğer iki kurucusu olan Sohrab Sharma ve Robert Farkes Nisan ayının başlarında aynı sebepten tutuklanmıştı. Şimdi ise bir de Centra Kart’ın Visa ve Master Card tarafından desteklenen bir hesap kartı diye reklam yapılmasından dolayı cezaya çarptırıldılar.

Birleşik Devletler Tahvil ve Döviz Komisyonu Centra’nın bu kredi kartı şirketleriyle herhangi bir ortaklığı bulunmadığını bildirdi.

DOJ’un yayımladığı basın bültenine göre Sharma, Trapani ve Farkas’a “fufu” dedikleri yalan bilgileri kaldırmayı teklif ediyor.

Bütün fufuları kesmeyi tercih ederim… Sonra endişe edeceğimize şimdi… Gerçekte var olmayan şeyleri silmemiz gerekiyor.

 

DOJ’un basın bülteninde bölge savcısı vekili Robert Khuzami şöyle belirtiyor.

İddiaya göre, Raymond Tarpani’nin ortaklarıyla ürünlere yatırımcıları çekmek için güvenilir finansal kuruluşlarla sözde ilişki yalanlarına başvurdu. Sanal paralara yatırım yapmak yasal iken, yatırımcıları yanıltmak değildir.

 

Kaynak: