Birleşik Krallık Parlamento Üyesi Matt Hancock Her Devletin Düşünmesi Gereken Noktalara Parmak Basmış

Britanya Parlamentosu’nun muhafazakar üyelerinden Matt Hancock’un 19 Nisan’da bir konferansta yaptığı konuşmasında, Blok zincirin insanların yaşamında muazzam bir etkide bulunacağını belirtti.

Birleşik Krallık hükumetinin gov.uk sitesinde yazılı metnini de yayımladığı konuşmayı, Londra blok zincir konferansında,  hukuk insanlarına yaptığı aktarıldı.

Konuşmasında blok zincir teknolojisinin finans sektörünü, kamu hizmetlerini ve yasa ve denetim anlayışını baştan değiştireceğini üç başlık altında belirtti.

Birleşik Krallığın Fintech alanındaki teşviklerinden ve geliştirmelerinden bahseden parlamento üyesi blok zincir teknolojisinin günümüzdeki birçok çözülememiş sosyal sorunları çözebileceğinden bahsederken 10.000 Suriyeli insana herhangi bir para, kredi kartı ve ya belge dahi gerektirmeden yiyecek alabilmelerine olanak sağlayan Dünya Aş Programı Ethereum Blok zincir Destek Girişimine atıfta bulundu.

Hancock’a göre hükumet güneş enerjisi sektörü, temiz su tedariki ve bağış organizasyonları gibi blok zincir teknolojisi kullanan oluşumlara 10 milyon pound destekte bulunduklarını belirtti.

Avrupa Birliğinin Genel Data Koruma Düzenleme programından bahsetmeden BK içinde getirilecek düzenlemelerde sorumlu ve dikkati davranmaları gerektiğini belirtirken hukuk insanlarına şu vurguda bulundu.

Blok zincir gerçek ve araştırılması gereken bir soru. Bir ulus, merkezsizleştirilmiş ve sınır ötesine çıkmış bir sistemde nasıl bir rol oynayabilir? Ve bilgisayar kodları için kesinlik gerekiyorken ve kanunlar genellikle yoruma ihtiyaç duyuyorken akıllı anlaşmalarımızı nasıl konumlandırabiliriz?

BK parlamento üyesi Matt Hancock’un çok akılcı sorular sorduğunu görüyoruz. Acaba bu blok zincir teknolojisi bizi finansal olarak merkezilikten kurtarırken acaba ileride devlet ve sınır kavramını tekrar yazmamız mı gerekecek. Bütün dünyanın ortak kullandığı tek lisan olan kod bizi ne kadar yakınlaştıracak?

 

Kaynak: