Önemli Risk Sermayelerinden Basis’e 133 Milyon Dolarlık Yatırım

Daha önceden Basecoin ismiyle bilinen Basis isimli Birleşik Devletler blok zincir projesinin resmi blog postundaki habere göre, değişken kurlu olmayan kripto para sloganı ile çıktıkları yolda büyük yatırımcıların desteğiyle 133 milyon dolar fon topladılar.

İçinde Bain Capital Ventures ve Andreesseen Horowitz gibi büyük risk sermayesi oyuncularından özel destekle 133 milyon dolara ulaştıklarını açıkladılar.

2017 yılında kurdukları Stablecoin (Durağankoin) diye isimlendirdikleri sistemlerini blok zincir tabanlı algoritmik merkez bankası olarak tanımlıyorlar.

Basis’in kurucu ortaklarından Nader Al-Naji’nin Techcrunch’a söylediğine göre, 2012 yılında üniversitede iken Bitcoin madenciliği yaparak işe başladığı belirten Al-Naji  kendi koinlerinin Bitcoin gibi korkutucu ve yüksek değişkenliğe sahip olmasını istemediğini belirtti.

Proje şimdilik bir çıkış tarihi vermekten kaçınıyor. Ama yatırımlar beklediklerinden daha erken çıkmasına olanak sağlayacaktır.

Fonlamayı yapanların arasında GV, Stanley Druckenmiller, Kevin Warsh, Lightspeed Foundation Capital, Wing VC, NFX Ventures, Valor Capital, Zhenfund, INBlockchain, Ceyuan ve Sky9 Capital gibi isimler var.

Ayrıca Basis durağan koin yapmakta yoğunlaşan ilk firma değil. CoinoUSD, NuBits ve Tehter gibi dolara endeksli stabil koinler de var.

 

Kaynak: