Huawei ve Hyperledger Meyvelerini Vermeye Başladı

7 Nisan’da Shenzhen kentinde gerçekleşen bir konferansta Çin telekomünikasyon devi Huawei, Hyperledger’in desteklediği bir blok zincir sunumu gösterdi.

Huawei ve Hyperledger’in Caliper isimli bir projede birleştiğinin haberlerinin üstünden bir ay geçmesinden sonra ortaya çıkan The Blockchain-as-a-Service (BaaS) isimli alet sade bir blok zincir servisi olarak biliniyor.

Hyperledger, Linux Foundation tarafından 2015 yılında kurulan açık kaynak kodlu bir blok zincir işletmesi. Açıldığından beri 100den fazla büyük firma sponsor olurken, bir çok ortaklık ve girişim kurduğu görülmekte.

Huawei’nin Blok zincir operasyonu, girişimler ve geliştiriciler için yüksek performans, erişilebilirlik, yüksek güvenlik sağlayan hızlı ve düşük maliyetli bir ortam yaratarak girişimlere ve geliştiricilere Huawei Cloud’da uygun bir ortam yaratmak.

Huawei’nin açıkça amacı Çin elektronik pazarındaki  rakipleri Tencent ve JD.com ile blok zincir alanında kafa kafaya rekabet yapabilmek.

Huawei, Caliper üzerinde mayıs 2017 den beri çalışırken aynı zamanda  ekim 2017den beri Hyperledger’in  büyük sponsorlarından biri konumunda.

Ayrıca Ekim 2017’de Hyperledger’e katılan Çin’li İnternet devi Baidu bu ayın başlarında blok zincir temelli görüntü telif platformu yayınladı.

 

Kaynak: