Seçim Tetikçisi Cambridge Analytica Da Kendi Parasının Derdinde

Reuters’in 17 Nisan’lı haberine göre Facebook’tan izinsiz veri toplayıp, seçimlere fesat karıştırmayı iş kolu haline getirmiş Cambridge Analytica kendi kripto parasını çıkarmayı planlıyor.

Kaynağa göre, firma, şirketlere ICO kurmak hakkında danışmanlık bir firmaya baş vurmuş. Reuters’la konuşmalarında online verinin korunması için blok zincir teknolojisini kullanacaklarını belirttiler.

Facebook’la olmuş olan ihtilafa binaen bireylerin kişisel verilerinin kurumsal yapılardan temin edilmesi ve tam şeffaflık ve verilerin kullanım şekillerinin kontrol edilmesi amaçlı bu işe uygun bir teknoloji geliştiriyoruz. İnsanlara, blok zincir teknolojisi içeren, kendi verilerini görüntüleyebilme ve yönetebilme imkânı sağlayan çeşitli seçenekleri keşfediyoruz.

Cambridge Analytica 2016 yılında Donald Trump’ın seçimleri kazanması için izinsiz elde edilen verileri kullanmıştı. İlerleyen dönemde Kanal 4’ün muhteşem haberciliği sayesinde yaptıkları işin boyutları görülmüş ve insanlara iftira atıp kamuoyunu nasıl etkiledikleri ortaya serilmişti.

Geçmişi bu kadar karanlık bir firmanın şeffaflaşma adı altında blok zinciri kullanması teknolojiye güveni arttırsa da bu şirketin bir daha güven kazanması imkânsız gibi duruyor.

Kaynak: