Rusya’nın IPChain Kuruluşu Kırgızistan’ın Patent Kayıtlarını Dijitale Çevirecekler

Rusya Ulusal Fikri Mülk Faaliyet Koordinasyon Merkezi (IPChain) Kırgız Patent Ofisi’nin verilerini blokzincir tabanlı bir sistemle dijitale aktaracaklar.

IPChain başkanı Andrey Krichevsky Kırgız patent ofisiyle anlaşmayı Rusya’nın Kaliningrad bölgesinde imzaladıklarını belirtti ve ekledi.

Kırgız Patent ile bizim için çok önemli olan bir anlaşma imzaladık. Onlara özel bir projeyle ideal bir patent ofisi geliştireceğiz. Patent kayıtlarını dijitalize etmek için son teknolojilerin uygulandığı özel bir veri mimarisi inşa edeceğiz.

IPChain Skolkovo Kuruluşu ve Rus Fikir Mülkleri Organizasyonu tarafından hayata geçiriler kar amacı gütmeyen bir kurumdur. Web sitelerine göre amaçları fikri mülk haklarını ve standartlarını Blokzincir temelinde  geliştirmek ve hak sahiplerine sunmaktır deniyor.

Günümüzde bir çok ülke veri depolama ve işleme bakımından blokzincir teknolojisine yatırım yapmakta ve bunun üzerine çalışanları desteklemektedir. Blokzincir teknolojisi ülkemiz tarafından da öncelikli strateji belirlenecekler listesinde ön sıralarda yer alması gereken bir konudur.