Samsung, Halong Mining İçin ASIC Çipi Üretecek

Samsung,  Bitcoin, Ethereum ve çeşitli kripto para madenciliği için donanım üreten Halong Mining için ASIC çipi üretecek.

Daha evvel madencilik için de kullanılabilen bilgisayarların grafik işlemini gerçekleştirmek amacıyla GPU’lar için yüksek kapasiteli hafıza çipleri üreterek madencilik dünyasına girmişti Samsung. Şimdi ise Halong Mining ile ASIC sektörüne büyük bir rekabet getireceği aşikar. Özellikle çip üretimi bakımından kripto dünyasını domine eden Bitmain ile rekabet kaçınılmaz. İki firma da Tayvan’lı dev üretici TSMC ile çalışıyor. TSMC son çeyrekte kripto para dünyasındaki gelişmeler sayesinde karını 350 milyon dolardan 400 milyon dolara çekmiş.

Konuşulan söylentilere göre bu ilişki, Samsung’un isminin çinli bir madencilik firması ile adının anıldığı ocak 2018e dayanıyor.  Artık söylenti gerçeğe döndü. 10 Nisan itibari ile online medencilik rigi satıcısı MyRig’in twiterda paylaştığı yarı iletken yonga plakası fotoğrafının altında “elektronik devi Samsung için üretilen bütünleşik devrenin üretimi” yazıyordu.

Halong Mining bu konuda sessizliğini korusa da ilk madencisi the Dragonmint T1 satışa çıktı. Ürünün en verimli madenciler arasına gireceği hatta Bitmain’in ürettiği Antminer S9’u performans bakımından geçeceğine inanılıyor.

The DragonMint T1 BtcDrak tarafından üretiliyor. BtcDrak en başından beri Halong Mining’le ilişkisi olan bir firma.

BtcDrak aynı zamanda DragonMint T1’in bu güne kadar üretilmiş en gelişmiş madenci olduğunu söylüyor. AntMiner S9’a göre %30 enerji verimliliği sağlarken saniyede  toplam 16 tera-tash üretebildiğini belirttiler.

Samsung ayrıca Çin menşeili Ebang ile geçen yıl Ebit E9++ ve E10 madencileri için üretilen DW1228 çipleri için birlikte çalışmışlardı. E10’un hash rate’i 18TH/s’a kadar arttırılıabiliyor. Makineler Şubat’taki ilk çıkışlarından itibaren neredeyse anında tükenmişlerdi.