Rusya’nın Bilinen En Büyük Kripto Çiftliği Sibirya Bölgesinde Kurulmak Üzere

Madencilik şirketi BitBaza’nın genel müdürü Dainel Zakomolkin 12 nisanda TASS’a verdiği röportajda Sibirya’nın Krasnoyars  Krai bölgesinde en büyük madencilik çiftliklerinden birini kuracakların açıkladılar.

Zakomolkin bölgeyi enerji ve maliyet düşüklüğünden seçtiklerini belirtirken  nihai amaçlarının bilinen madencilikten çok daha hızlı bir sistemi oluşturmak olduğunu açıkladı.

Bölgedeki yer altı geçidinin inşaası sebebiyle çiftliğin kurulumunu yavaşlattığını belirttiler. İlk aşamada 10 MW enerji tüketecek çiftilğin tam kapasitesinde 120 MW’a çıkacağı söyleniyor.

Sibirya Devlet Üniversitesi mezunu mühendislerin geliştirdiği bir projede bu çiftliğin madencilik işleminde çıkan ısıyı bölge insanının evlerini ısıtmada kullanılacağı belirtildi. Isıl verimliğin önemli olduğu bir çevrede bu nitelikte bir proje üreten mühendisleri kutlamak gerekiyor. Madencilikte tüketilen enerjiler, yeni üretilen gelişmiş çiplerle azaltılsa da ortaya çıkan ısının önünü kesemiyoruz. Büyük işletmelerde çıkan ısının geri dönüşümü hem karlılık hem de Dünya’nın geleceği için çok önemli bir yere sahip.

Bundan Ayrı olarak bu ayın başında Rusya’nın Orenburg kentinde İç İşleri Bakanlığı memurları tarafından kaçak aşırı elektrik tüketimi sebebiyle iki kişi tutuklanırken. Kişilerin 6000 adet madencilik donanımını yakındaki bir trafo merkezine bağladıkları tespit edildi. Kişilerin devlete birkaç milyon kilovatlık zarara uğrattıkları belirtiliyor.