İş Kurmanın En Hızlı Yolu Yine Blokzincir Teknolojisiyle Olacak

Blockzincir iş-akışı motoru  ve üreticisi Proxeus ve teknoloji firması IBM İsviçre’de digitalSwitzerland adı altında bir meydan okumaya girerek bir startup projesi ortaya çıkardılar.

Proxeus’un “Blokzincir için WordPress” diye adlandırdığı projeye şubat ortalarında XES paraları için açtıkları ICOda iki gün içinde  25 milyon dolar para topladılar. Firmanın hedefi blokzincir teknolojisini kamuya tamamen açmak. Programlama bilmeyenlerin bile sürükle-ve-bırak araçlarıyla kendi blokzincir aplikasyonlarını yapabilmelerini istediklerini belittiler.

IBM kısa zaman önce küçük firmalar için ucuz blokzincir başlatma beta programı yayınladılar. Fikir, İsviçre’nin Dünya Ekonomi Forumu’nda 138 ülkeden firma başlatılabilirlik açısından zaman ve aşılan kademeler bakımından 54. Ve 56. olmasından sonra, bürokrasi ve kağıt işlerini azaltmak amacıyla akıllarına geldiğini belirttiler.

Proxeus ve partnerlerinin digitalSwitzerland entrilerinde hukuk, bankacılık, noterlik, reklam gibi işlerin normal süreçlerin nasıl dijital iş-akışına çevirilebileceği anlatıldı.

Bu amaç, bankaların IT sistemlerinde ve reklam başvurularında hali hazırda Hyperledger Blockchain ile yapılabilen bir iş. Hyperledger önemli adımları anında halledebildiğinden rekor zamanda başvuru sonucu alınabiliyordu.

Proxeus’un kurucularından Antoine Verdon bir açıklamasında şöyle dedi;

Şu an kullanılan sistem yavaş ve verimsiz. Biz firmanın kağıt işleri sürerken, paralel bir blokzincir yolu oluşturarak başvuru işlemlerini ciddi anlamda hızlandırılmasını sağlayan bir çözüm sunuyoruz.

Proxeus daha önce Canton Zug, Swisscom, VermögensZentrum ve GrunRechsanwalte, Kaiser Odermatt & Partner, Zwicky Windlin & Partner gibi noter firmalarıyla çalıştı. Projeye katılan üç noter firması kendi açılarından bir açıklamada bulundular.

Süreç bir roket gibi hızlanacak, legal dökümanların elde edilmesinin yükü azalacak ve bu değişik türdeki firmalara en efektif yoldan yardım edecek.

Verdon’a göre bu başarılı testler bize geleceğin akıllı kontratlarının ne gibi imkanlar sağlayabileceğini gösteriyor. Zamanla Verdon’un bu açıklamasının doğruluğunu gözlemliyor olacağız.