Alibaba’nın Taobao’sundan Yasak

E-Ticaret devi Alibaba’ya ait internet alış-veriş sitesi Taobao kripto-para’yla alakalı ürünleri ve servisleri yasakladığını açıkladı.

Çarşamba günü yayınlanan son güncelleme sonrası, site resmi olarak çeşitli dükkanlardaki teknoloji geliştirmeleri, pazarlama, iş teklifleri benzeri ICO’ları yasakladı.

17 Nisan’dan itibaren yürürlüğe girecek kurallar hali hazırda bulunmakta olan bireysel sanal paraların öz-denetimini artık içinde CryptoKitties oyununun da bulunduğu blokzincir teknolojisinden üretilmiş her servis ve ürüne genişletiyor ve yasaklıyor

Bununla  beraber kripto para madenciliğinde kullanılan donanımların satışı ve madencilik eğitimleri hakkındaki kısıtlamalarda bir değişiklik yapılmadı.

Geçtiğimiz eylül ayında Çin Halk Bankası’nın (ÇHB) ICO’lara getirdiği yeni kurallar çerçevesinde Taobao’nun mevcut kuralları ihlal ettiği ve kurallara uyulmaması durumunda ceza yiyeceği belirtilmişti. ÇHB’nın yasağına rağmen çeşitli marketlerde ICO’lar dururken site de “White Paper” arandığında blok zincirler  için white paper telif servisleri ve ICO yatırım aktivitelerine ulaşılabiliyor. Buna rağmen ICO’lar sitede I.CO adı altında basitçe gizlenmeye başlamış.

Google, Facebook ve Twitter’dan kısa süre önce kripto para ile ilgili reklamları yasaklamıştı. Şimdi Taobao’nun bu yasağı süreci gözlemlememizi zorlaştırabiliyor.