22 Ülke, Avrupa Blokzincir Ortaklığı Beyannamesi’ni İmzaladılar

Avrupa Komisyonu Digital Day (Dijital Gün) 2018 etkinliğinde,  Avrupa Blokzincir Ortaklığı  yaratmak için deklerasyona imza attılar.

Avrupa Komisyonu başkan yardımcısı  10 Nisan’daki konuşmasında Avrupa’nın blokzincir ve yapay zeka gibi dijital teknoloji alanında lider konumuna çıkacağını iddia etti. Basın bülteninde bu ortaklığın, üye ülkeler arasında bilgi alış-verişi, teknik paylaşım yapılacağı belirtilirken.  Teknoloji ve denetleme alanında Avrupa Birliğinde  kamusal ve özel sektör için birlik genişliğinde tek bir dijital market uygulaması hedefleri olduğu bildirildi.

Dijital Ekonomi ve Cemiyeti  delegesi Mariya Gabriel sektörlere blokzincir teknolojisinin entegrasyonu hakkında konuştu.

Gelecekte bütün kamusal servisler blokzincir teknolojisini kullanacak. Blok zincir kişisel bilginin korunması, yeni iş alanları, yeni yönetim alanları, vatandaşa yararı, kamu servisleri ve şirketleri için Avrupa ve Üye Ülkeler’i için bilgi edinme sistemlerini yeniden düşünmeleri için büyük bir fırsat.

Düzenlemeler konusunda ise,  Avrupa Birliği kurallarına bağlı, uygun alt-yapıyı oluşturabilecek ve yönetimler için açık bir servis halinde tutulabilecek bir Avrupa geneline yayılmış bir ağ düşünüyoruz dendi.

Basın bültenine göre Avrupa komisyonu teknolojiye 80 milyon Avro yatırırken bu rakamın 2020’ye kadar 300 milyon Avro’ya çıkacağı belirtilmiş.

Deklarasyonu imzalayan ülkeler;
Avusturya
Belçika
Bulgaristan
Çekya
Estonya
Finlandiya
Fransa
Almanya
İrlanda
Litvanya
Letonya
Lüksemburg
Malta
Hollanda
Norveç
Polonya
Portekiz
Slovakya
Sloveyna
İspanya
İsveç
Birleşik Krallık