Şili Enerji Sektörü Dataları İçin Ethereum’un Blokzincir Teknolojisini Kullanacak

Şili hükümetinin açıkladığına göre, ülke enerji sektöründeki istatistikleri ve bilgileri kayıt altına almak için Ethereum’un blokzincir teknolojisini kullanacak.

Enerji Bakanlığına bağlı Ulusal Enerji Komisyonu, yüksek güvenlik seviyesi, güvenilirlik, takip edilebilirlik ve bilginin doğruludu gibi sebeplerle böyle bir karar aldıklarını beyan etttiler. Bu bilgilerin değiştirilmesinden ve ya çalınmasından endişelenen komisyon, yüksek sayıdaki nod sayesinde bu gevenliği sağlayabileceklerini düşünyorlar.

Şimdiden bazı dataları blokzincire sunumaya başladılar. Energia Abierta veya Open Energy ismiyle bilinen projenin ilk etabı bu bilgileri firmalara ve hükümet destekli sektördeki firmalara ulaştırmak olacak.

Şili enerji Bakanı Susana Jimenez bir açıklamasında, “ Biz, günden güne hayatımıza girecek ve dünya kalsmanındaki uzmanlar tarafından son 10 yılın en karışıklık yaratıcı teknolojisi denilen bu teknolojiyi konsept seviyesinden sağlam bir yapıya taşımakla ilgileniyoruz” dedi.

Komisyon, ethereum gibi açık blokzincir teknolojisi kullanma kararını izne-tabi network diye tabir edilene alternatif olarak yüzbinlerce sunucunun oluşturduğu datanın güvenilirliği ve değiştirilmesinin zorluğu sebebiyle aldıklarını belirttiler.