Kripto Para Kiralamak; Yeni Oyuncu BlockFi

Kripto para kiralama seçeneği yükselişte olan bir süreç. SALT ve Unchained Capital gibi start-up’lara New York çıkışlı BlockFi eklendi. Firma 35 eyalette bazı firmalara, enstitülera ve ferdi oluşumlara Bitcoin ve Etherium kiralamaya ve kiralatmaya başlamış durumda.

Kripto paralarını kiralayanın kripto varlığını teminat altına alan firma. Ayrıca araba almak gibi elden büyük miktarda kripto çıkarmak yerine kiraya verenin yatırımlarının elinde kalmasını da sağlıyor. Ayrıca alım ve satım işlemleri sonucu oluşan vergi yüklerinden de kurtulmuş oluyorsunuz.

Ayrıca firma, kripto varlık kiralayan müşterilerine alış-satış emirleri, varkıların denetlenmesi ve diğer marketlere yatırım gibi destekler de sunmaktaymış.

BlockFi kriptoparanızı teminatçı gibi alıp %12 civarlarında faiz işletiyor. Bu güvencesiz kiralamadan düşük , geleneksel  güvenceli kiralamadan veya gayrimenkul getirilerinden yüksek olduğu görülüyor.

BlockFi’nin hikayesi Ceo’su Zac Prince’in Texas’ta bir bankadan mortgage kredi almasıyla başlıyor. İkinci Borçlanmak için bankaya başvurduğunda teminat olarak Bircoin ve Ether gösterdiğini belirten Prince, bankanın BitCoin’in Google’dan araştırıp, kara para aklamada kullanıldığını düşünmesi üzerine anlaşmalarını iptal ettiğini söylüyor. O gün aklına gelen ve kriptopara yatırımcılarının borç alıp verebileceği bir mecra yapılması gerektiğini hissetmesi bu işi ortaya çıkarıyor.

Prince’in Bitcoin Magazine verdiği röportaja göre tüketici ve firma kiralamalarına 500 ila 250000 dolar arası bir olanak sağlıyor. 2018 ikinci çeyreğinde açıklayacakları büyük bir ortaklık ile bu değeri 2,5 Milyon Dolar seviyesine çekeceklermiş. Ayrıca Prince “Biz kripto varlıkların dijital ve global yapısının en önemli özelliği olduğunu düşünüyoruz ve geçmişte ulaşamadığımız düşük maliyetli kredi imkanlı Hindistan, Meksika ve Kuzey Kore gibi ülkelerdeki fırsatlara da ulaşabileceğimizi düşünüyoruz” dedi.